“Skończyłem studia kierunkowe rok / dwa / pięć / dwanaście lat temu. Chciałbym zapytać, kiedy i jakie szkolenie odnowi moje uprawnienia?”. Podobnych zapytań otrzymałam już dziesiątki, więc czas na fakty, jak to jest z tym odnawianiem uprawnień BHP.
Kwalifikacje zawodowe
Aby uzyskać kwalifikacje do pracy w służbie BHP potrzebujesz kierunkowego wykształcenia. Można je uzyskać na 3 sposoby [1]:
- ukończyć studia o kierunku lub specjalności w zakresie BHP,
- ukończyć studia podyplomowe w zakresie BHP lub
- uzyskać zawód technika BHP.
Niezależnie, którą z tych możliwości wybierzesz – Twoje kwalifikacje zawodowe są bezterminowe. Nie musisz nic odnawiać. Kwalifikacje zawodowe jednak nie wszystko.
Szkolenie w dziedzinie BHP
Aby wykonywać pracę w ramach umowy o pracę (czyli na etacie), musisz mieć szkolenie okresowe w dziedzinie BHP dla swojej grupy zawodowej (w przypadku służby BHP jest to szkolenie okresowe dla pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy i osób wykonujących zadania tej służby). Prawdopodobnie to właśnie rodzi błędne przekonanie o konieczności odnowienia uprawnień. Jednak szkolenia okresowego nie zapewniasz sobie samodzielnie, jeśli chcesz pracować w ramach umowy o pracę. Zapewnia je pracodawca.
Jak to działa?
W momencie, gdy podejmiesz pracę na etacie w służbie BHP (nieważne, czy będzie to miesiąc czy 12 lat po ukończeniu szkoły kierunkowej), pracodawca zapewni Ci szkolenie wstępne w dziedzinie BHP przed dopuszczeniem do wykonywania pracy.
Następnie pracodawca skieruje Cię na pierwsze szkolenie okresowe w dziedzinie BHP w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na stanowisku. “Do 12 miesięcy” oznacza, że na to szkolenie może skierować Cię w na szkolenie zarówno w ciągu miesiąca od rozpoczęcia pracy, jak i w ciągu 11 miesięcy.
Kolejne szkolenia okresowe w dziedzinie BHP pracodawca zapewni Ci nie rzadziej niż raz na 5 lat – szczegółowe ustalenia w tym zakresie każdy pracodawca precyzuje w regulaminie pracy.
Szczegółowe wytyczne, jak w praktyce utworzyć służbę BHP zgodnie z prawem omawiam na szkoleniu “Wszystko co musisz wiedzieć o stażu pracy w służbie BHP”

Wniosek
Jeśli zamierzasz pracować na etacie w służbie BHP, nie musisz sama lub sam brać udziału w szkoleniach okresowych w dziedzinie BHP, ani za nie płacić po to, żeby “odnowić uprawnienia”. Szkolenia te zapewni Ci pracodawca, gdy zostaniesz jego pracownikiem.
Szkolenia okresowe w dziedzinie BHP nie mają za zadanie przedłużenia uprawnień zawodowych. Kwalifikacje a szkolenie w dziedzinie BHP to dwie różne kwestie. Można to porównać do dowolnego innego zawodu, np. lekarza. Brak aktualnego szkolenia BHP u lekarza skutkuje wyłącznie tym, że nie mógłby zostać dopuszczony do wykonywania pracy w ramach etatu bez ważnego szkolenia BHP. Nie sprawia natomiast, że lekarz musi odnawiać uprawnienia zawodowe. Wystarczy, że pracodawca zapewni mu szkolenie okresowe dla jego grupy zawodowej i lekarz znowu może wykonywać obowiązki w danym zakładzie.
Wyjątek
Wyjątkiem jest sytuacja, w której chciałabyś lub chciałbyś świadczyć usługi w zakresie BHP jako specjalista z zewnątrz, np. w ramach własnej działalności gospodarczej. Zgodnie z przepisami [2] w takim przypadku musisz dysponować szkoleniem okresowym dla pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy i osób wykonujących zadania tej służby. W tej sytuacji musisz więc zapewnić sobie szkolenie okresowe samodzielnie.
Podsumowanie
Twoje uprawnienia kwalifikacyjne do pracy w służbie BHP są bezterminowe i nie musisz ich odnawiać. Nie możesz jednak zostać dopuszczona lub dopuszczony do wykonywania pracy bez przeszkolenia w dziedzinie BHP. Jest to jednak obowiązek pracodawcy i to on zapewni Ci szkolenie i poniesie jego koszt.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o niuansach pracy w służbie BHP, zobacz szkolenie Szkolenie “Wszystko co musisz wiedzieć o stażu pracy w służbie BHP”.
Więcej przepisów prawnych z zakresu BHP znajdziesz tutaj: Baza aktów prawnych BHP od podszewki
- Szkolenie “Wszystko co musisz wiedzieć o stażu pracy w służbie BHP”
- Szkolenia BHP dla pracowników służby BHP
- Przepisy, które MUSISZ znać, kiedy zaczynasz pracę w służbie BHP
- Jak zaplanować rok pracy w służbie BHP
- Nazwy stanowisk a staż pracy w służbie BHP
- Na jakiej podstawie nabywa się staż pracy w służbie BHP
- Jak szukać pracy w BHP, kiedy dopiero zaczynasz?
- Jakie kursy warto zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy w służbie BHP?
- Może i nie masz doświadczenia, ale masz coś równie cennego!
- Rok stażu pracy w służbie BHP. O co w tym chodzi?