Kończysz szkołę o kierunku BHP. Co dalej? Jak zacząć? Jak szukać pracy? Gdzie szukać pracy? Czy jesteś skazany na bezskuteczne poszukiwania, ponieważ “wszędzie chcą ludzi z doświadczeniem”? Nie! Sprawdź jak szukać pracy w BHP, kiedy dopiero zaczynasz.
Jak szukać pracy w BHP?
Wbrew temu, co może Ci się wydawać, masz całkiem sporo możliwości. Jest jeden warunek: musisz się wysilić. W Służbie BHP doświadczenie zawodowe jest bardzo ważne. Dlatego, musisz włożyć naprawdę sporo energii w poszukiwania pierwszej pracy. To już będzie pewnym sprawdzianem Twojej determinacji. Jeżeli uda Ci się znaleźć pracę w BHP, to znaczy, że się do niej nadajesz. Jeśli jednak nie jesteś w stanie wykrzesać z siebie takiego wysiłku, to może po prostu nie jest to Twoje powołanie. Wiem, że to co piszę może brzmieć brutalnie, ale taka jest rzeczywistość.
Pierwszej pracy w BHP musisz szukać aktywnie. Zastanów się jakie masz możliwości i wykorzystaj jak najwięcej z nich. Nie czekaj biernie aż praca sama przyjdzie, ponieważ jest to mało prawdopodobne. Czeka Cię sporo gimnastyki, ale skoro Twoim celem jest praca w BHP, to z pewnością warto.
Gdzie szukać pracy w BHP?
Możesz poszukać pracy w Internecie. Ale bardzo polecam Ci też poszukiwania pracy osobiście. Wiem, że to bardzo niewdzięczny sposób, ale wart wypróbowania. Moja koleżanka, poświęciła kiedyś kilka dni, wyszukała około 100 firm w swojej okolicy, opracowała trasę (podzieliła ją na kilka dni), wydrukowała swoje dokumenty aplikacyjne i je rozwoziła. Na 100 firm, 3 się odezwały i w jednej z nich rozpoczęła pracę. Poświęciła sporo energii, czasu, paliwa i kartek, ale udało się. Nie twierdzę, że musisz tak samo. Ale wiedz, że jeśli Ci zależy, to zdobędziesz pracę.
Portale z ogłoszeniami o pracę
Szukanie pracy w internecie to najmniej wysiłkowy sposób. Wystarczy wejść na dowolną stronę typu pracuj.pl, wpisać do wyszukiwarki stanowisko, lokalizację i pojawi się lista ofert.
Oczywiście, w znaczącej większości będzie w nich wymagany staż pracy w Służbie BHP. To co możesz zrobić, to spróbować aplikować na te stanowiska, gdzie staż pracy wynosi maksymalnie rok. Jeśli będziesz odpowiednio przygotowany do udziału w rekrutacji, to niewykluczone, że dostaniesz tę pracę.
To, co jest niezwykle istotne, to pokazanie pracodawcy, że jesteś ambitny i nastawiony na rozwój. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Może i nie masz doświadczenia, ale masz coś równie cennego!
Jeśli potrzebujesz więcej wiedzy o tym, jak skutecznie przygotować się do zdobycia pracy w służbie BHP, skorzystaj z mojego kursu online “Zdobądź wymarzoną pracę w BHP”. Dowiesz się jak dobrze przygotować się do rekrutacji, żeby wyróżnić się, nawet na tle doświadczonych Behapowców! Już kilkudziesięciu Kursantów zdobyło pracę dzięki kursowi!
Agencje HR
Organizacje te, np. randstad.pl poszukują kandydatów do pracy dla swoich klientów. Klientami są zazwyczaj duże firmy z dużym kapitałem. Możesz przeszukać ogłoszenia na stronach agencji. Z pewnością znajdziesz oferty dla pracowników Służby BHP. Wyślij swoje dokumenty aplikacyjne. Możesz też zadzwonić do rekrutera odpowiedzialnego za daną ofertę i porozmawiać. Jeśli wywrzesz dobre wrażenie, całkiem możliwe, że zostaniesz zaproszony do rekrutacji. Niektóre oferty agencji HR znajdziesz też na portalach typu pracuj.pl.
Portale lokalne
Często pomijane, a tam też możesz ustrzelić ogłoszenia dla Behapowców. Poszukaj portali z Twojego miasta, gminy lub województwa i przejrzyj zakładkę dotyczącą pracy. Zdarzają się tam ciekawe ogłoszenia.
Portale ogłoszeniowe
Przejrzyj też portale z ogłoszeniami typu allegro, olx, gumtree itp. Tam też zdarzają się oferty pracy dla Behapowców. Zwykle podany jest numer telefonu, więc możesz skontaktować się z ogłoszeniodawcą i dopytać o szczegóły. To jest świetny sposób, żeby w takiej rozmowie zrobić dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy.
Programy stażowe
Jest coraz więcej firm, które organizują różnego typu programy stażowe. Osobiście, w ostatnim roku, w moim regionie (Katowice i okolice) spotkałam 3 takie programy dla pracowników Służby BHP. W poprzednich latach było ich znacznie mniej, zwykle jedna oferta na rok, a nawet rzadziej. Prawdopodobnie więc firmy zauważyły, że jest to bardzo atrakcyjny układ dla obu stron. Zachęcam Cię więc do tego, aby takich właśnie programów stażowych poszukać w swojej okolicy. Znajdziesz je albo na portalach typu pracuj.pl, albo też bezpośrednio na stronach internetowych dużych firm.
Kontakt bezpośredni
Możesz skontaktować się z dużymi firmami w Twojej okolicy i poprosić o rozmowę z Działem HR. Możesz zapytać czy istnieje możliwość zdobycia doświadczenia w Dziale BHP. Dlaczego duże firmy? Ponieważ raz, że dysponują wysokim budżetem, dwa, dział BHP jest wieloosobowy i będziesz mieć możliwość uczenia się zawodu od kolegów starszych stażem.
Firmy outsourcingowe z BHP
Jest to świetny sposób, żeby nauczyć się praktyki od bardziej doświadczonych kolegów. Poszukaj w swojej okolicy takich firm i po prostu zadzwoń. Być może akurat uda Ci się otrzymać pierwszą pracę właśnie tam.
Pamiętaj jednak, że praca w firmie tego typu nie jest pracą w służbie BHP, a więc nie wlicza się do stażu pracy w służbie BHP. Możesz jednak bardzo dużo się nauczyć i poznać wiele różnych branż.
Znajomości
Poza zakładami mentalnie osadzonymi w poprzednim stuleciu, w nowoczesnych zakładach raczej nie da się dostać pracy “po znajomości”. Ale, nie znaczy to, że nie możesz wykorzystać znajomości w inny sposób. Możesz na przykład poprosić znajomych lub rodzinę o kontakt do osoby odpowiedzialnej za zatrudnianie w ich firmie, a następnie do niej zadzwonić. Możesz powołać się na osobę od której masz nr telefonu i zapytać o możliwość pracy, albo praktyki. Będziesz inaczej potraktowany, jeśli zostałeś polecony przez osobę zatrudnioną już w tej firmie. Warto spróbować tego rozwiązania.
Urzędy Pracy
Współczesne Urzędy Pracy niewiele mają wspólnego z dawnym “pośredniakiem” i oferują sporo możliwości. Urząd może skierować Cię na staż absolwencki w Dziale BHP (ja właśnie tak zaczynałam). Możesz też otrzymać konkretną ofertę pracy. Poza tym, Urzędy dysponują różnymi funduszami i programami, które mają na celu aktywizację zawodową. Warto więc pójść do Urzędu i dowiedzieć jakie masz możliwości. Może się okazać, że właśnie w ten sposób uda Ci się znaleźć pierwszą pracę w BHP.
Podsumowanie
Zachęcam Cię do zrobienia burzy mózgu i wypisania wszystkich możliwości poszukiwań pracy, jakie masz. Za im więcej sznurków pociągniesz, tym większą masz szansę znaleźć pracę. Pamiętaj, że do stażu pracy w Służbie BHP wliczają Ci się tylko i wyłącznie prace na podstawie umowy o pracę (na cały etat lub jego część). Nie wszystkie przykłady, które podałam dadzą Ci ten staż pracy w Służbie BHP (zawsze zapytaj o formę zatrudnienia). Jeśli jednak nie znajdziesz innego rozwiązania, polecam Ci zacząć gdziekolwiek, byle tylko nauczyć się zawodu w praktyce. Mając jakąkolwiek styczność z praktyką zawodową, szukanie drugiej, trzeciej, piątej pracy jest już dużo łatwiejsze.
- Rok stażu pracy w służbie BHP. O co w tym chodzi?
- 9 praktycznych wskazówek od czego zacząć pracę w Służbie BHP w nowym zakładzie
- Jakie kursy warto zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy w Służbie BHP?
- Szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej
- Co trzeba zrobić, żeby móc prowadzić firmę szkoleniową z BHP
- Efekt IKEA w BHP
- Safety English czyli BHP po angielsku