Rok stażu pracy w służbie BHP – niewinne sformułowanie w rozporządzeniu i mnóstwo zamieszania. Co daje ten roczny staż i jak go zdobyć?
Jaki staż?
Słowo “staż” ma dwa znaczenia.
Pierwsze, to staż jako forma aktywizacji zawodowej, na którą mogą zostać skierowani przez Urząd Pracy absolwenci szkół.
Drugie znaczenie, to staż pracy, czyli czas, który upłynął od momentu rozpoczęcia pracy w jakiejś instytucji lub od chwili rozpoczęcia działalności w jakiejś dziedzinie.
Które znaczenie słowa “staż” zostało użyte w rozporządzeniu? To drugie.
Nie chodzi więc o to, aby po studiach, zostać skierowanym na staż, który miałby trwać rok.
Co daje ten rok stażu pracy w służbie BHP?
Jeśli masz wyższe wykształcenie w dziedzinie BHP, to po przepracowaniu roku (lub więcej) na etacie w służbie BHP, uzyskujesz dodatkowe kwalifikacje, które formalnie otwierają pełnię zawodowych możliwości. Poniżej znajdziesz ich szczegółowy opis.
1. Kwalifikacje specjalisty ds. BHP
Po upływie roku pracy etatowej w służbie BHP, uzyskujemy minimalne kwalifikacje do pracy na stanowisku Specjalisty ds. BHP. Podkreślam jednak, że jest to minimalny wymagany staż pracy. Czyli, jeżeli pracodawca uzna, że rok to jeszcze za mało, abyśmy mogli pracować na stanowisku specjalisty, może odmówić nam zmiany nazwy stanowiska. I nie będzie w ten sposób naruszał prawa. Rozporządzenie bowiem wyraźnie mówi, że jest to staż minimalny.
Jeśli poszukujemy pracy, lub chcemy ją zmienić, mając rok stażu pracy w służbie BHP w ramach umowy o pracę, możemy składać swoje dokumenty aplikacyjne na stanowiska specjalisty ds. BHP, ale też jako (patrz – kolejny punkt).
2. Kierownik Działu BHP
Mając roczny staż pracy w służbie BHP w ramach etatu, uzyskujemy podstawy prawne aby pracować jako specjalista ds. BHP. A to z kolei jest wymaganiem aby kierować wieloosobową komórką organizacyjną. Można więc pracować na stanowisku kierownika działu BHP.
3. Obsługa firm jako specjalista z zewnątrz
Jest to aspekt, dla których sporo ludzi w ogóle decyduje się na wybór tego zawodu. Mając kwalifikacje minimum specjalisty ds. BHP, można obsługiwać firmy jako specjalista z zewnątrz. To znaczy, że można założyć własną działalność gospodarczą i świadczyć usługi w zakresie BHP. A jeśli nie prowadzi się działalności gospodarczej, można też wykonywać te zadania w ramach umowy zlecenia.
Chcesz poznać praktyczne aspekty BHP? Koniecznie poznaj Program “BHP na start” – kurs stworzony dla osób początkujących w zawodzie!
Podsumowanie
Wyższe lub podyplomowe wykształcenie w zakresie BHP i minimum roczny staż pracy w służbie BHP w ramach etatu, otwiera pełnię możliwości zawodowych. Można ubiegać się o stanowiska specjalisty ds. BHP, zostać kierownikiem działu BHP lub założyć działalność i obsługiwać firmy w zakresie BHP. Namawiam jednak do tego, aby zastanowić się nad naszymi rzeczywistymi umiejętnościami. Należy pamiętać, że bezpieczeństwo i higiena pracy to bardzo złożona dziedzina. Rzetelna praca w tym zawodzie to coś więcej, niż bycie specjalistą z rocznym stażem pracy. Pamiętajmy, że wykonujemy zadania, za które odpowiedzialność prawną ponosi pracodawca.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy Dz.U. 1997 nr 109 poz. 704 z późniejszymi zmianami:
Dzień dobry, pracodawca zatrudniający 20 pracowników zatrudni jednego starszego inspektora po studiach podyplomowych bez doświadczenia w służbie bhp., czy to można wliczyć do stażu?
Cześć Grzegorzu. Teoretycznie tak, jednak należy też wziąć pod uwagę zdrowy rozsądek i zastanowić się, czy w tak małym zakładzie osoba ta będzie realnie wykonywała obowiązki pracownika służby BHP. Jeśli służbę tę tworzy się tylko po to, aby sztucznie nabijać staż, to PIP podważy to w trakcie kontroli.
Ja mam 10 osób – firma budowlana i PIP tego nie podważył.
Anniiu, widocznie w ocenie inspektora w Twoim zakładzie tworzenie służby BHP było zasadne. W większości przypadków tak małych zakładów nie jest to zasadne.
Witam,
Pani Barbaro, Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy, nie mówi nic o strażu prscy w przypadku np, starszego inspektora który posiada wykształcenie wyższe kierunkowre. Czy może Pani wskazać akt prawny w którym jasno jest mowa o rocznym stażu pracy?
Proszę o pomoc w rozwikłaniu moich wątpliwości.
Cześć Marcinie. Oczywiście można podjąć pracę w służbie BHP mając wykształcenie wyższe kierunkowe i nie mając jeszcze żadnego stażu pracy w służbie BHP. Szerzej pisałam o tym tutaj: https://bhpodpodszewki.pl/jak-sie-tworzy-sluzbe-bhp/
Natomiast ten artykuł dotyczy tego, co daje roczny staż pracy w służbie BHP. Czyli jakie dodatkowe możliwości zawodowe otwierają się, kiedy przepracuje się minimum rok w służbie BHP.
Witam,
obserwuję Pani blog od miesiąca, znajduję tu bardzo ciekawe porady. Chciałbym dopytać w temacie rocznego stażu BHP. Jak Pani uważa, czy jak ktoś pracował na umowę na okres próbny jako st. insp. BHP (od 20 stycznia do końca czerwca – 6 miesięcy), następnie podjął pracę (od 25 lipca do końca stycznia kolejnego roku – 7 miesięcy) to czy ma już wypełniony roczny staż pracy w BHP? Były to duże zakłady powyżej 100 pracowników, pełne etaty. Zwrócę uwagę, że sumując dni zatrudnienia z tych dwóch umów wychodzi 11 miesięcy i 15 dni (pierwsza umowa 5 miesięcy i 10 dni oraz druga umowa 6 miesięcy i 5 dni). Kalendarzowo wychodzi 13 miesięcy.
Dziękuję za przyjrzenie się sprawie 🙂
Cześć Kamilu
Super, że korzystasz z bloga! 🙂
Odpowiadając na Twoje pytanie – rok to 365 dni. Dokładnie tyle musi wynosić czas przepracowany w służbie BHP. W Twojej sytuacji brakuje więc 15 dni do pełnego roku stażu.
Witam! Jeśli mam technika bhp, wykształcenie wyższe z zarządzania i roczny staż jako inspektor bhp to żeby usługowo prowadzić szkolenia to i tak muszę zrobić studia podyplomowe bhp?
Witaj! Czy Twoje studia z zarządzania dają Ci kwalifikacje do pracy w służbie BHP? Jeśli tak, to nie musisz dodatkowo kończyć studiów podyplomowych. W takim przypadku jest możliwe prowadzenie instruktaży ogólnych jako specjalista z zewnątrz. Natomiast odnośnie do prowadzenia szkoleń okresowych, wymagania są całkowicie odrębne. Opisuję je w innym artykule na blogu: https://bhpodpodszewki.pl/od-kiedy-mozna-szkolic-z-bhp/
Witam. Czy po ukończeniu studiów podyplomowych z BHP i założeniu własnej działalności mogę prowadzić szkolenia BHP? Czy możliwe jest przeprowadzenie szkoleń BHP przez osobę nie posiadającą działalności gospodarczej? (np. w ramach umowy o dzieło).
Radku, pracując w służbie BHP można prowadzić instruktaż ogólny. Szkolenia okresowe z kolei nie należą do zadań służby BHP. Ten temat jest jednak na tyle złożony i wymaga omówienia tak wiele wątków, że napisałam cały e-book na ten temat, polecam skorzystać, jeśli chcesz na serio zająć się tym tematem: https://bhpodpodszewki.pl/przewodnik-po-szkoleniach-bhp/
Od kiedy można liczyć staż pracy w BHP?
Zakończyłem studia BHP w lipcu 2020 (pozdawałem egzaminy i złożyłem pracę dyplomową – czyli spełniłem wymagania). Otrzymałem na moją prośbę z uczelni zaświadczenie o ukończeniu studiów BHP z wynikiem pozytywnym. Od początku sierpnia 2020 pracuję w służbie BHP. Ze względu na pandemię otrzymałem dyplom w październiku 2020. Od kiedy mogę liczyć staż?
Krzysztofie, staż pracy w służbie BHP, to po prostu praca w służbie BHP. Twój staż liczy się więc od dnia rozpoczęcia pracy w służbie BHP (pod warunkiem, że pracujesz w służbie BHP, bo nie każde “zajmowanie się BHP” jest pracą w służbie BHP – różnice wyjaśniam w innych artykułach na blogu.).
Dzień dobry,
jestem w trakcie studiów podplomowych BHP i chciałem zapytać:
jak musi być napisane na umowie (chodzi o pierwszą w Bhp): stanowisko st. inspektor, specjalista czy pracownik służby bhp?
Pytam bo nie mogę znaleźć informacji a wszędzie pisze o pracowniku służby Bhp.
Cześć Tomaszu, w umowie o pracę musi być napisane konkretne stanowisko pracy, najlepiej zgodne z rozporządzeniem w sprawie służby BHP (rozporządzenie jest podlinkowane pod treścią artykułu).
Witam,
Mam pytanie, a widzę że jest Pani świetnie zorientowana, czy jako rok stażu pracy w służbie BHP można liczyć również okres złożony z dwóch innych stosunków pracy tj na początek kilka miesięcy u jednego pracodawcy potem reszta u innego z zachowaniem ciągłości. Pytam że względu na lepszą propozycje pracy. Chciałabym zmienić ale obawiam się że te 9 m-cy stażu pracy mi przepadnie. Z drugiej strony kusząca propozycja…
Tak, oczywiście. Staż pracy można inaczej rozumieć jako czas przepracowany w danym zawodzie. Może być u wielu pracodawców, wszystkie się wtedy sumuje.
Witam, ukończyłam studium bhp 5 lat temu i nie miałam możliwości rozpocząć stażu w służbie bhp. Czy mogę teraz rozpocząć staż w służbie bhp?
Agnieszko, staż pracy w służbie BHP to po prostu praca w służbie BHP. Mając wykształcenie uprawniające do wykonywania tego zawodu, możesz podjąć pracę w każdej chwili.
Dzień dobry,
Pracodawca proponuje mi jedną umowę na cały etat z podziałem stanowisk:
Czy na podstawie tak skonstruowanej umowy mam szanse odbyć wymagany roczny staż w służbie BHP? Czy powinnam zostać przyjęta na podstawie dwóch odrębnych umów?
Dziękuje z góry za odpowiedź.
Pozdrawiam
Cześć Gosiu, przy podziale etatu muszą być dwie umowy. Umowa na cały lub część etatu (w tym przypadku na 1/4 etatu) to właśnie utworzenie służby BHP. Trzeba jednak zwracać uwagę na rzeczywistą potrzebę tworzenia służby BHP, a nie tylko dla stażu. Po szczegóły odsyłam Cię do artykułu “Jak się tworzy służbę BHP”, jest podlinkowany w okienku “powiązane wpisy”.
Bardzo dziękuje za odpowiedź jednak zanim mi Pani odpisała przeczytałam kolejny wpis “Na jakiej podstawie nabywa się staż pracy w Służbie BHP”. W komentarzach Pan Wojciech opisywał według mnie taką samą sytuację. Cyt. “Czyli rozumiem że jeżeli umowa jest skonstruowaną w taki sposób że wyszczególnione są w nim informacje iż Stanowisko technologa to 8/10 etatu a stanowisko starszego inspektorat ds BHP to 2/10 etatu to jak najbardziej taki staż roczny jest w mocy ? Kodeks pracy nie widzisz przeszkód aby tak opisać jedna umowę o pracę na pełny etat.” Opowiedziała Pani: “Tak, w ten sposób tworzy się służbę BHP, więc nalicza się staż w służbie BHP. To rozwiązanie jest zgodne z Kodeksem pracy.” Teraz mam mętlik w głowie. Firma w której miałabym pracować zatrudnia powyżej 100 pracowników i posiada wieloosobową komórkę BHP.… Czytaj więcej »
Gosiu, wcześniej napisałam Wojciechowi, że umowy mają być oddzielne (cyt.: “Wojtku, jeżeli to stanowisko jest łączone, to nie. Jeśli dwa oddzielne, to tak.”). Uznałam, że w kolejnym wpisie to właśnie miał na myśli. Upraszczając – jeśli będziesz mieć jedną umowę na część etatu (np. 1/4 jako inspektor BHP) – to to jest właśnie utworzenie służby BHP lub zatrudnienie w niej – a tak będzie w Twojej sytuacji, skoro zakład ma już funkcjonującą służbę BHP.
Witam . Mając ukończone studia wyższe mgr.inz. o specjalności Bhp to żeby nabyć kwalifikacji i moc pracować samodzielnie trzeba zrobić roczny staż potwierdzony umowa o pracę w jednostce która samodzielnie prowadzi służbę bhp i zatrudnia powyżej 100 pracowników tak? Ten staż może być na 1/2 etatu bądź na 1/4?
Emi, Mając ukończone studia w zakresie BHP masz już kwalifikacje do pracy w służbie BHP. Zarówno w wieloosobowej jak i w jednoosobowej na cały lub część etatu.
Witam Pani Barbaro, nurtuje mnie jedna rzecz, a mianowicie czy umowa o pracę na rok na stanowisko starszy inspektor BHP na 1/16 etatu liczy się do stażu pracy i kwalifikuje do bycia Specjalistą ds. BHP o którym mówi rozporządzenie? Nigdzie nie doczytałem o przeciwskazaniach i o tym, że musi to być pełny etat przez rok.
Dariuszu, tak liczy się i kwalifikuje. Może być cały lub część etatu, ważne żeby to była praca w służbie BHP na podstawie umowy o pracę.
witam.
Mam pytanie. czy będąc funkcjonariuszem zakladu karnego zatrudnionym na stan. wychowawca liczy mi się staż bhp mając w zakresie obowiązków zastępstwo specjalisty ds. bhp ?. jestem po podyplom. studiach bhp.
Radosławie, mając w zakresie obowiązków zadania służby BHP nie jest to praca w służbie BHP, a więc nie nabywa się stażu w służbie BHP.
Dzień dobry. Od 01.01.2020 pracuję jako asystent ds. BHP w firmie zatrudniającej pow. 100 pracownikow. W lutym 2021 ukończyłam studia w kierunku Bhp. Czy obecnie pracodawca powienien zmienić moje stanowisko na inspektor ds. BHP?
Ulu, według przepisów pracodawca powinien zmienić nazwę Twojego stanowiska pracy na starszego inspektora ds. BHP, ale w praktyce nie każdy pracodawca się na to zgadza. Na pewno podjęłabym próbę rozmowy na ten temat. Powodzenia!
Dzień dobry. Czy praca w firmie outsourcingowej na stanowisku specjalisty ds. BHP, gdzie rzeczywiście zapewniam kompleksową obsługę z zakresu BHP dla wielu firm wlicza się do stażu? Posiadam umowę o pracę z firmą outsourcingową, mam przypisanych tylko do siebie klientów i wykonuje wszystkie obowiązki służby BHP u nich w firmach. Według mnie ten okres powinnien wliczać się do stażu, zostało to jednak zakwestionowane przez mojego potencjalnego pracodawcę podczas rozmowy kwalifikacyjnej i teraz mam wątpliwości.
Anno, niestety obsługa podmiotów jako specjalista z zewnątrz to nie jest praca w służbie BHP.
Witam,czy posiadając technika bezpieczeństwa i higieny pracy ,zaczynając swoją pierwszą pracę na stanowisku inspektora bezpieczeństwa i higieny pracy nabywa się staż?Dodam ,że jest to firma ,która prowadzi usługi z zakresu BHP dla kilkunastu firm.Ja będę jako druga osoba do pomocy dla osoby doświadczonej.Pozdrawiam.
Wioletto, żeby nabywać staż pracy w służbie BHP, trzeba być zatrudnionym w służbie BHP. Praca w firmie świadczącej usługi w zakresie BHP nie jest pracą w służbie BHP, więc stażu się nie nabywa. Omówiłam to w innym artykule: https://bhpodpodszewki.pl/na-jakiej-podstawie-nabywa-sie-staz-pracy-w-sluzbie-bhp/
Dzień dobry.
W przypadku kiedy ukończyłam studia wyższe i uzyskałam tytuł inżyniera, mogę założyć swoja własną firmę świadczącą usługi na rzecz służby bhp? A moim kolejnym pytaniem jest czy o służbie bhp mowi sie w przypadku kiedy dana firma zatrudnia min. 100 pracowników ? Dodam jeszcze że przez rok czasu pracowałam w firmie świadczącej uslugi na rzecz bhp na 1/8 etatu. jako starszy inspektor bhp.Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedź gdyż słyszałam że po studiach musze odbyć ten roczny staz w firmie ktora zatrudnia 100 pracowników a bardzo chciałabym zalozyc swoja własną firmę i pytam z punktu widzenia prawnego czy jest to legalne majac wyższe wykształcenie i zdobyta wiedzę ale w firmie ktora tylko świadczy usługi na rzecz bhp. 😊😊
Dzień dobry Sandro. Tak jak piszę w artykule, aby założyć własną działalność należy mieć kwalifikacje przynajmniej specjalisty ds. BHP. W przypadku studiów trzeba więc przynajmniej rok przepracować w służbie BHP, aby takie kwalifikacje nabyć. Zresztą bardzo trudno byłoby świadczyć usługi w zakresie BHP bez wcześniejszego doświadczenia praktycznego.
Rozumiem, dziękuje za odpowiedź.
Kończąc studia podyplomowe z zakresu BHP (nie mając rocznego stażu pracy jako Bhp-owiec) jakie mogę zajmować stanowisko ?? Jak powinno się nazywac ??Oczywiście chodzi mi o stanowisko jako służba BHP. Dziękuje i pozdrawiam 🙂
Kamilo, po ukończeniu studiów z zakresu BHP można pracować na stanowisku starszego inspektora ds. BHP. Na końcu artykułu podlinkowany jest tekst rozporządzenia w sprawie służby BHP, przeczytaj koniecznie (wraz z nowelizacjami, w których są zaktualizowane wymagania dotyczące kwalifikacji i stanowisk).
Dziękuje serdecznie za odp. Mam jeszcze pytanie, czy zatrudniając się w firmie, która świadczy usługi BHP dla poszczególnych podmiotów nie nabieram staży pracy jak BHP-owiec ?? Chce się upewnić bo wydaje mi się to dziwne. Moja firma nie posiada własnego zaplecza BHP tylko wynajmuje firmę zewnętrzną, która prowadzi całe szeroko rozumiane BHP. Czy ja kończąc studia i zatrudnijac się w firmie, która świadczy takie usługi BHP dla innych firm nie jestem BHP-owcem i nie nabieram stażu, żeby móc obejmować kolejne określone stanowiska w służbie BHP??
Kamilo, nie jest to praca w służbie BHP. Piszę o tej sytuacji szerzej w podlinkowanym na końcu artykułu poście “Na jakiej podstawie nabywa się staż pracy w służbie BHP”.
W mojej firmie pomimo iż zatrudniamy pow.100osób obowiązki służb BHP pełni zewnętrzna firma BHP. Ponieważ ukończyłem właśnie studia podyplomowe z zakresu BHP, i na codzień w ramach swojego stanowiska koordynuje i nadzoruję pracę tej zewnętrznej firmy, pracodawca chce mi powieżyć jakąś cżęść etatu i zatrudnić mnie jako inspektor BHP. ( skoro i tak do tej pory zajmowałem się BHP). Rozumiem, iż nazwa stanowiska i to że jest to cżeść etatu pozwoli mi przy okazji nabyć roczny staż pracy w słuzbach BHP ?
Sławomirze, tak – takie rozwiązanie sprawia, że pracuje się w służbie BHP, a więc nabywa się staż pracy.
Witam, jak długi jest okres, w którym należy podjąć pracę (minimum rok) w służbie BHP, by nabyć pełne uprawnienia jako BHP’owiec?
Nie ma takiego czasu. Podejmij prace wtedy, kiedy zechcesz. Kwalifikacje masz od razu po ukończeniu szkoły.
Dziękuję za informację.
Witam czy mogę rozpocząć staż w firmie która świadczy usługi bhp i ppoż zlożona z dwóch wspólników z uprawnieniami swiadcząca usługi bhp dla innych firm. Czy moze być umowa np na 1/8 etatu, 1/16 etatu ? pozdrawiam
Justyno, jeśli ta oferta Cię zainteresowała, to dlaczego nie.
Witam czy staż po studiach podyplomowych bhp może być odbyty w firmie zatrudniającej ponad 100 pracowników na 1/16 etatu?
Tak, podjęcie pracy na 1/16 etatu w zakładzie, w którym jest utworzona służba BHP, wiąże się z nabywaniem stażu pracy w służbie BHP.
Monika, jestem w trakcie studiów podyplomowych bhp. Mam kilka pytań do Ciebie.
Dzięki z góry za odpowiedz.
Adrianie, komentarze na blogu nie działają jak chat. Monika nie będzie wiedziała, że do niej piszesz.
Dzień dobry
Chciałbym uzyskać roczny staż w służbie BHP. Czy możliwe jest uzyskanie takowego poprzez bezpłatny staż w służbie BHP
Nie, ponieważ staż bezpłatny nie jest pracą w służbie BHP, a tylko płatna, etatowa praca wiąże się z nabywaniem stażu pracy w służbie BHP. Trzeba tu dobrze zrozumieć że “staż” i “staż pracy” to dwa różne podjęcia.
ok. Dziękuję
Dzień dobry, czy staż z Urzędu Pracy na stanowisku zgodnym z Rozporządzeniem jest opcją nabycia stażu pracy?
Dzień dobry. Niestety nie, ponieważ nie jest to zatrudnienie w służbie BHP w zakładzie w ramach umowy o pracę, tylko forma aktywizacji zawodowej.
Witam,
Pani Barbaro czy mogę zacząć staż BHP w trakcie studiów podyplomowych?
Czy dopiero po ukończeniu studiów?
Adrianie, staż pracy w służbie BHP to to samo, co zatrudnienie na umowę o pracę w służbie BHP. Aby móc podjąć taką pracę, trzeba mieć do niej kwalifikacje, a te uzyskuje się po ukończeniu – w tym przypadku – studiów podyplomowych. Nie można więc rozpocząć pracy w służbie BHP nie mając ku temu kwalifikacji. Możesz natomiast szukać ofert pracy jako wsparcie służby BHP albo ofert na stanowisko stażysty w służbie BHP. Będzie to na pewno świadczyło na plus w późniejszym ubieganiu się o pracę w służbie BHP. Powodzenia!
Witam, posiadam jednoosobową działalność.
Czy po ukończeniu studiów podyplomowych, mogę od razu świadczyć usługi BHP jako firma?
Czy muszę odbyć roczny staż ( pracę) w służbie BHP na etacie?
Aby prowadzić jednoosobową działalność należy mieć kwalifikacje min. specjalisty ds. BHP.
Witam,
W Spółce zatrudniającej 200 osób, byłem odpowiedzialny za audyty BHP, szkolenia w zakresie BHP, oraz uczestniczyłem w procedurach przy wypadku. Czy przy zatrudnieniu na B2B, jeżeli ukończyłem studia podyplomowe w zakresie BHP, mogę zostać Inspektorem BHP
Tomaszu, z tego co rozumiem, nie pracowałeś w służbie BHP, a zatem nie możesz w ogóle działać w ramach B2B w usługach BHP.
Będąc zatrudniony na umowę o prace na część etatu na budowie jako inspektor BHP czy okres tej pracy będzie wliczony do “rocznego stażu pracy”?
Danielu, tak, bo z tego, co piszesz, pracowałeś w służbie BHP, więc nabyłeś staż pracy w służbie.
Razem z pracodawca chcemy wykorzystać moje kwalifikacje (ukończone studia podyplomowe BHP) i zatrudnić mnie jednocześnie na stanowisku Starszego Inspektora ds. BHP oraz Dyspozytora Międzynarodowego jak dotychczas.
Opcje mamy dwie. Pierwsza to JEDNA umowa na pełen etat z podziałem stanowisk:
Druga opcja to DWIE oddzielne umowy z podziałem etatu jak wyżej.
Czy w obydwu sytuacjach roczny staż w służbie BHP będzie uwzględniony, czy jedynie w sytuacji dwóch oddzielnych umów?
Jacku, jeśli zależy Ci na zatrudnieniu w służbie BHP, polecam w tym przypadku dwie oddzielne umowy.
Witam. Chciałbym sie Pani zapytać czy pracę za granicą na stanowiku Health and Safety Advisor (Doradca BHP) można zaliczyć do stażu pracy w służbach BHP. Nie ma tutaj (Anglia) takich stanowisk jak Inspektor lub specjalista. Dwa lata temu ukończyłem Polskie Studia Podyplomowe Zarządzanie BHP i mam 2 lata stażu pracy w Anglii na stanowisku H&S Advisor. Posiadam również Angielskie uprawnienia IOSH i NEBOSH. Czy wie może Pani czy istnieje jakaś instytucja która zajmuje się uznawaniem stażu pracy za granicą? Pytam, bo wtym roku wracam do Polski i chciałbym podjąć pracę w swoim zawodzie. Zastanawiam się czy mogę aplikować od razu na stanowisko specjalisty czy jednak aby zostać specjalistą pomomo mojego dwuletniego doświadczenia i wiedzy muszę odbyć gdzieś roczny staż jako Starszy Inspektor.
Michale, możesz popytać w Biurze Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej.
Czy roczny staż pracy może być odbyty w ramach umowy o pracę na 1/4 lub 1/8 etatu?
Czy powyższe również będzie akceptowalne i po tym okresie czasu staniemy się Specjalistą ds. BHP?
Pawle, w tym artykule znajdziesz odpowiedź: https://bhpodpodszewki.pl/na-jakiej-podstawie-nabywa-sie-staz-pracy-w-sluzbie-bhp/
Zwracam się z pytaniem czy po ukończeniu studiów podyplomowych z zakresu BHP mogę podjąć zatrudnienie na umowę o pracę 1/8 etatu w szkole Publicznej zatrudniającej powyżej 100 osób. Czy pierwsze muszę nabyć doświadczenie w jednostce zatrudniającej powyżej 100 osób?
Jasne, że możesz.
Dzień dobry, czy pracując na umowę-zlecenie jako bhpowiec, taki staż pracy również się liczy? Praca jest w firmie, która ma komórkę bhp.
Dzień dobry. Niestety nie.