Czym można się zajmować po studiach w zakresie BHP? Czy w grę wchodzą tylko praca w służbie BHP albo własna firma? Zdecydowanie nie. Masz znacznie więcej możliwości! Dowiedz się, co można robić po studiach o kierunku BHP!
Praca na etacie w służbie BHP
Muszę od tego zacząć, bo zwykle od tego wszystko się zaczyna. 😉 Praca w służbie BHP jest punktem niemal obowiązkowym. Możesz w niej pracować od razu po ukończeniu:
- szkoły i uzyskaniu zawodu technika BHP albo
- studiów o kierunku BHP albo
- studiów o specjalizacji BHP albo
- studiów podyplomowych o kierunku BHP
Pamiętaj jednak, że zawód technika BHP daje mniejsze możliwości zawodowe. Już przy stawianiu pierwszych kroków w zawodzie pojawia się pierwsze ograniczenie. Technik BHP zaczyna swoją karierę zawodową od pracy na stanowisku Inspektor ds. BHP, czyli musi szukać pracy w wieloosobowym dziale BHP. Jeśli ukończyłeś studia, możesz pracować od razu na samodzielnym stanowisku w służbie BHP [1].
Nie musisz nic więcej robić, ale oczywiście możesz. O tym jakie masz możliwości wyboru dodatkowych szkoleń lub kursów pisałam tutaj: Jakie kursy warto zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy w służbie BHP?
Pracując w służbie BHP zbierasz cenne doświadczenie zawodowe, czyli ten słynny staż pracy w służbie BHP. Więcej na ten temat napisałam tutaj:
Mając roczny staż pracy w służbie BHP, automatycznie uzyskujesz dodatkowe kwalifikacje zawodowe! Możesz wtedy:
- pracować na stanowisku specjalisty ds. BHP, a w dalszej perspektywie na stanowisku starszego specjalisty ds. BHP (po minimum 3 latach stażu pracy) i głównego specjalisty ds. BHP (po minimum 5 latach stażu pracy);
- obsługiwać w zakresie BHP firmy jako specjalista spoza zakładu;
- możesz pracować na stanowiskach kierowniczych w służbie BHP, np. jako kierownik lub dyrektor ds. BHP
Szkoleniowiec / wykładowca na szkoleniach w dziedzinie BHP
Wiele osób chce prowadzić szkolenia w dziedzinie BHP. Często otrzymuję od Was pytania co trzeba zrobić, żeby zostać szkoleniowcem. Przepis mówi, że musisz mieć “zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia”. Jeśli spełnisz te warunki, możesz z czystym sumieniem szkolić.
Jeśli temat szkoleń Cię interesuje, zachęcam do skorzystania z mojego “Przewodnika po szkoleniach BHP”, w którym wyjaśniam dokładnie, co znaczą powyższe zapisy oraz dzielę się tajnikami prowadzenia szkoleń. Dodatkowo w wersji PAKIET otrzymasz:
- szczegółowe informacje, jak opracować szczegółowe programy szkoleń,
- wskazówki, jak przygotować prezentację szkoleniową,
- techniki i metody aktywizowania słuchaczy.
- gotowe testy egzaminacyjne,
- zestaw dokumentów do wykorzystania.
Audytor
Jest to z pewnością najbardziej urozmaicony zawód spośród wszystkich, które tutaj omawiam. Na czym polega? Pracujesz w jednostce audytowej i jesteś delegowany na audyty do klientów. Klientami są firmy o różnych profilach działalności zlokalizowane w całym kraju. W zależności od wielkości firmy i rodzaju procesu, audyty mogą trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Audytorzy więc dużo podróżują. Niekwestionowaną zaletą tego zawodu jest poznawanie różnych branż i różnych procesów. Jeśli więc jesteś otwarty, kontaktowy, ciekawy świata i lubisz podróżować, ten zawód może być dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.
Możesz być audytorem zgodności z wymaganiami prawnymi, czyli będziesz sprawdzał zgodność zakładu klienta z wymaganiami prawa w zakresie BHP. Jeśli zakład ma wdrożony system zarządzania BHP będziesz audytować zakłady na zgodność z wymaganiami prawa i zgodność z normą.
Nauczyciel zawodu
Aby uczyć zawodu w szkołach średnich, trzeba ukończyć studia lub kurs pedagogiczny dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu. Aby uczyć studentów, nie trzeba mieć takiego kursu, ale oczywiście można. Zawód nauczyciela polega na tym, że prowadzisz wykłady i ćwiczenia według harmonogramu i planu zajęć, który został ustalony w szkole, która Cię zatrudnia.
Pracownik naukowy
Jeśli interesujesz się BHP od strony badawczej i naukowej, możesz pracować na uczelni i piąć się po kolejnych szczeblach naukowych. Możesz ukończyć studia doktoranckie, prowadzić badania, opracowywać nowe metody np. oceny ryzyka zawodowego albo oceny ergonomii. Masz ogromne pole do popisu w tym zakresie.
Praca w firmie świadczącej usługi w zakresie BHP
Pracując w takiej firmie, pełnisz obowiązki służby BHP z zewnątrz. Otrzymujesz konkretnego klienta do obsługi w zakresie BHP i na jego rzecz wykonujesz pracę. Czasami jest to pełna obsługa firmy w całym zakresie BHP, a czasami jest to opracowanie konkretnego dokumentu. Zakres pracy jest określony w umowie między klientem a firmą outsourcingowej.
Samodzielne świadczenie usług w zakresie BHP jako specjalista z zewnątrz
Po roku stażu w służbie BHP uzyskujesz kwalifikacje specjalisty ds. BHP. A to z kolei pozwala Ci założyć firmę i obsługiwać inne zakłady w zakresie BHP. Możesz prowadzić takie usługi zarówno na umowę zlecenie, jak i w ramach własnej działalności gospodarczej albo też pracując w firmie outsourcingowej.
Koordynator ds. BHP
Obowiązki koordynatora ds. BHP określa Kodeks pracy [2]. Szczegółowo omówiłam ten temat również:
- w artykule blogowym: Koordynator BHP – kim jest i czym się zajmuje
- podczas webinaru: “Jak ogarnąć podwykonawców”
Jednak coraz częściej spotykam się z tym, że firmy tworzą stanowisko pracy o takiej nazwie w innych celach, niż zakłada ustawa. Zakres obowiązków różni się w zależności od branży i profilu działalności firmy.
W międzynarodowej korporacji praca na tym stanowisku zazwyczaj polega na prowadzeniu jakichś międzynarodowych projektów w obrębie danej firmy. Najczęściej, osoba na stanowisku koordynatora ds. BHP nie pracuje w służbie BHP. Taka osoba zazwyczaj prowadzi jakiś projekt, np. wdrożenie identycznych oznakowań BHP we wszystkich zakładach danej firmy na świecie (albo w określonym rejonie). Albo określenie jednolitych procedur. Albo ustalanie jednolitych zasad raportowania wypadków przy pracy.
Firmy, które mają dużo jednostek lokalnych potrzebują koordynatora ds. BHP aby gromadził dane, tworzył raporty, analizy, statystyki. Praca jest bardziej koncepcyjna, niż “terenowa”. Koordynator musi znać przepisy i zasady wewnątrzzakładowe, żeby właściwie realizować swoje obowiązki.
Dla zaawansowanych
Zobacz co można robić po studiach o kierunku BHP, kiedy ma się już całkiem spore doświadczenie zawodowe.
Biegły sądowy w zakresie BHP
Kiedy Sąd ma do rozpatrzenia sprawę, która dotyczy zagadnień BHP, może powołać biegłego sądowego. Biegły to osoba z ogromną wiedzą i doświadczeniem zawodowym. Jego zadaniem jest ocenić, wyjaśnić, przybliżyć Sądowi daną sprawę. Musi mieć bardzo szeroką i ugruntowaną wiedzę z zakresu BHP, aby dobrze wypełnić swoje obowiązki wobec wymiaru sprawiedliwości.
Rzeczoznawca ds. BHP
Rzeczoznawcy ds. BHP opiniują projekty w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii w różnych gałęziach budownictwa. Oprócz studiów, trzeba ukończyć kurs, zdać egzamin i uzyskać uprawnienia Głównego Inspektora Pracy. Praca tylko dla wąskiej grupy specjalistów, ale wspominam tutaj o tej możliwości.
Podsumowanie
Pracę w służbie BHP zawsze warto zacząć od pracy na etacie (lub jego części) w służbie BHP. Jest to najlepszy chrzest bojowy w zawodzie. Zaletą jest to, że będziesz mieć styczność ze wszystkimi obowiązkami zawodowymi. Z czasem Twoje zawodowe zainteresowania zaczną się krystalizować. Być może zwiążesz się z konkretną branżą, albo zostaniesz nauczycielem zawodu. A może okaże się że twoje budowlane wykształcenie i doświadczenie pozwolą Ci zostać rzeczoznawcą ds. BHP?
Witam, mam pytanie odnośnie pracy jako bhpowiec, 12 lat temu skończyłam studia podyplomowe z bhp chce wrócić do zawodu, którego nigdy niestety nie wykonywałam, co muszę zrobić w takim przypadku?
Pozdrawiam Ewelina
Cześć Ewelino. Myślę, że najlepiej zacząć od odświeżenia wiedzy, bo przez 12 lat wiele się zmieniło. Zapewnij sobie czas w swoim kalendarzu (codziennie albo kilka razy w tygodniu), wybierz źródła wiedzy, które najbardziej Ci odpowiadają i zacznij. Polecam oczywiście lekturę mojego bloga oraz Program “BHP na start”, który stworzyłam właśnie dla osób startujących. W międzyczasie szukaj pracy. Znalezienie pierwszej pracy w tym zawodzie jest dość trudne, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Powodzenia!
Szanowna Pani, a jak wygląda praca w zawodzie w przypadku samego licencjatu?
Klaudio, praca w zawodzie w służbie BHP wygląda tak samo niezależnie od wykształcenia. Jedynie można zajmować różne stanowiska w służbie BHP, ale akurat w przypadku wykształcenia licencjackiego (czyli wyższego) w zakresie BHP, można zajmować wszystkie określone w przepisach, w tym – po spełnieniu dodatkowych wymagań – również obsługiwać inne podmioty jako specjalista z zewnątrz.
Witam, trafiłem na pani blok i chciałbym się spytać w jakim zakresie może pracować osoba, która ukończy studia magisterskie w zakresie bhp, aczkolwiek posiadająca tytuł inżyniera z innego zakresu ? Czy muszę w takim przypadku zrobić dodatkowe uprawnienia, szkolenia by zostać szkoleniowcem lub audytorem?
Pozdrawiam
Norbercie, aby pracować w służbie BHP, studia mgr w zakresie BHP są odpowiednie. Aby wykonywać zawody pokrewne, nie ma konkretnych wymagań – trzeba patrzeć na wymagania stawiane w konkretnej ofercie pracy. Aby być szkoleniowcem (rozumiem, że chodzi o prowadzenie szkoleń w dziedzinie BHP), to wymagania opisałam w oddzielnym artykule: https://bhpodpodszewki.pl/od-kiedy-mozna-szkolic-z-bhp/
Pracuję w Urzędzie, czy kończąc studia podyplomowe na kierunku bhp, będę mogła szkolić (wstępne i okresowe szkolenia) pracowników naszej jednostki bez zatrudniania firmy już z zewnątrz i czy za tym idzie, będę musiała być inspektorem bhp czyli nowe stanowisko w urzędzie lub koordynatorem do spraw bhp?
Edyto, po zatrudnieniu na umowę o pracę, będziesz mogła wykonywać wszystkie 22 zadania służby BHP + szkolenia wstępne. Okresowe nie – na blogu są artykuły, w których omawiam niezbędne ku temu kwalifikacje, zapraszam do poczytania. Mając studia podyplomowe można zostać zatrudnionym na stanowisku starszego inspektora ds. BHP. Koordynator BHP to nie jest służba BHP, to zupełnie inna funkcja. Na blogu znajdziesz oddzielny artykuł o koordynatorze BHP.
Dzień dobry,
Ukończyłam studia podyplomowe z zakresu BHP. Pracuje w firmie która nie zatrudnia 100 osób jako specjalista ds. Zamówień publicznych + dodatkowo teraz mam również stanowisko starszego inspektora ds. BHP. Czy mogę prowadzić szkolenia pracownikom?
Klaudio, możesz prowadzić szkolenia wstępne w dziedzinie BHP.
A szkolenie okresowe? (Dodam, że nie mam wyodrębnionej umowy np. na 1/8 tylko obowiązki są “dopisne” do mojego stanowiska.)
Klaudio, prowadzenie szkoleń okresowych nie należy do obowiązków służby BHP, ani osoby wykonującej zadania tej służby (czyli tak, jak jest w Twojej sytuacji). Jeśli chcesz prowadzić takie szkolenia, musisz spełniać kwalifikacje określone w rozporządzeniu. W tym artykule na blogu znajdziesz omówienie tego tematu: https://bhpodpodszewki.pl/od-kiedy-mozna-szkolic-z-bhp/
Witam, mam pytanie odnośnie pracy jako bhpowiec budowalny, jestem w trakcie studiów z zarządzania i inżynierią produkcji w specjalizacji BHP i kończąc kierunek, będę miała inżyniera. Co mogę zrobić żeby pracować w bhp w budownictwie? Ma sens kontynuować ten kieruek studiów?
Pozdrawiam Oliwia
Oliwio, trzeba sobie samemu odpowiedzieć, czy chcesz pracować w tym zawodzie i w tej branży. Jeśli jesteś świadoma, na czym polega ten zawód, czujesz, że to coś dla Ciebie, odnajdujesz się dobrze w tematach poruszanych na studiach, masz wiedzę “z czym to się je”, to może to być faktycznie odpowiednia droga. Jeśli nie do końca wiesz, jak wygląda ta praca, z czym będziesz musiała się zmagać, jakie problemy rozwiązywać, to warto zasięgnąć informacji, dowiedzieć się, co Cię czeka i na tej podstawie podjąć świadomą decyzję. 🙂
Dzień dobry. W miesiącu czerwcu 2022 r. kończę studia podyplomowe z zakresu BHP, pracuję w jednostce budżetowej, która liczy ponad 100 pracowników. Na jakim stanowisku powinnam zostać zatrudniona, aby zrealizować wymóg rocznego stażu w służbie bhp? I czy w takiej jednostce przez ten rok stażu ja mogę samodzielnie podpisywać dokumenty związane ze szkoleniami wstępnymi, instruktażami stanowiskowymi, skierowaniami na badania lekarskie itp. czy powinna być do tego zatrudniona inna osoba z “większymi” kwalifikacjami? Z góry dziękuję za pomoc w rozwianiu wyżej wymienionych wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie
Cześć Aniu, musisz najpierw dokładnie zapoznać się z rozporządzeniem w sprawie służby BHP. Znajdziesz w nim cały zakres zadań pracownika służby BHP oraz stanowiska, na jakich może zostać zatrudniony. Zapraszam Cię do lektury tego artykułu: https://bhpodpodszewki.pl/przepisy-ktore-musisz-znac-kiedy-zaczynasz-prace-w-sluzbie-bhp/ ponieważ przeprowadzam w nim Czytelnika właśnie po kolei przez podstawowe przepisy oraz jak je czytać. Zarezerwuj sobie dłuższy czas i spokojnie przeczytaj. 🙂
Hej hej.
Mam pytanie.
Skończyłam studia podyplomowe BHP a pracuje w urzedzie jako zwykły pracownik (i taka jest umowa). Do swoich obowiązków mam dopisane zadania związane z BHP (wraz z nadzorem naszego BHPowca). Czy po roku takiego działania można to zaliczyć do stażu pracy? Chciałabym w przyszłości otworzyć działalność ale nie wiem czy to tak może wyglądać.
Poproszę o odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie 😊.
Nie, ponieważ to nie jest praca w służbie BHP, tylko wykonywanie zadań przez osobę zatrudnioną przy innej pracy. W tym artykule piszę o tym więcej, zapraszam. 🙂 https://bhpodpodszewki.pl/na-jakiej-podstawie-nabywa-sie-staz-pracy-w-sluzbie-bhp/
Dziękuję za informację 😊
Dzień dobry
Ukończyłam studia podyplomowe w dziedzinie BHP. Pracuje w firmie zatrudniającej ponad 100 osob. Czy mogę przeprowadzać szkolenia wstępne pracujac na etacie na innym stanowisku niż w sluzbie BHP?
Dzień dobry, zapraszam do przeczytania artykułu na temat instruktaży ogólnych, tam jest opisana taka sytuacja.
Dziękuję za odpowiedź. Przeczytałam już wcześniej te informacje. Wg mnie powinnam być zatrudniona na etacie bo firma ma ponad 100 pracowników i tworzy służbę BHP ale już 2 bhp-owcow powiedziało że mogę prowadzić szkolenia mając tylko studia podyplomowe.
Urszulo, myślałam, że jesteś zatrudniona na etacie i pracodawca chce Ci powierzyć prowadzenie instruktaży ogólnych pracownikom zakładu, w którym pracujesz. W tej sytuacji możesz podjąć się tego zadania. Zagadnienie prowadzenia szkoleń BHP to bardzo obszerny, wielowątkowy i – wbrew pozorom – skomplikowany do zrozumienia temat. Kompleksowo omówiłam go w “Przewodniku po szkoleniach BHP”. Must-have dla wszystkich, którzy chcą prowadzić szkolenia, ale potrzebują dowiedzieć się, jakie trzeba mieć kompetencje, jakie warunki, jakie wymagania muszą spełnić. Zapraszam do zapisu na listę zainteresowanych tym materiałem. Sam zapis do niczego Cię nie zobowiązuje, a pozwoli Ci otrzymać informacje o starcie nabory i szczegóły oferty: https://bhpodpodszewki.pl/przewodnik-po-szkoleniach-bhp/
Dziękuję za odpowiedź. Na pewno się zapoznam z przewodnikiem.
Witam,
Kilka lat temu ukończyłem studia podyplomowe (BHP), pracę w służbie BHP wykonywałem za granicą przez kilka lat. Po powrocie do PL otworzyłem własną działalność doradczą (dla klienta z UK) firma działa ponad rok, czy wg Ciebie nabyłem uprawnienia specjalisty BHP (element ten znacząco może pomóc w rozwoju firmy). Posiadam wiedzę, doświadczenie, a co wg mnie najważniejsze umiejętności wprowadzania pozytywnych zmian w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy.
PS. czy możesz mnie pokierować gdzie znaleźć ofarty dla koordynatorów BHP (mam uprawnienia międzynarodowe, które chętnie wykorzystam.)
Pozdrawiam Paweł
Pawle, nie mam kompetencji, żeby określać, czy praca za granicą może zaliczać się do nabywania polskich kwalifikacji specjalisty. Musiałbyś zasięgnąć specjalistycznej porady prawnej w tym zakresie. Ofert pracy można szukać na różne sposoby – na portalach z ogłoszeniami, na LinkedIn, czy poprzez bezpośredni kontakt z potencjalnymi miejscami pracy. Skoro dysponujesz kwalifikacjami międzynarodowymi, to z pewnością znajdziesz jakieś ciekawe oferty. Powodzenia!