Pytania o treści: “Od kiedy można szkolić z BHP?” albo “Co muszę zrobić, aby móc prowadzić szkolenia BHP?”, są jednymi z najczęściej zadawanych mi pytań przez moich Czytelników. W tym artykule dowiesz się jakie warunki trzeba spełnić. Zapraszam!

UWAGA: Ten artykuł dotyczy szkoleń okresowych w dziedzinie BHP.
Kwalifikacje do prowadzenia szkoleń wstępnych przedstawiłam w innych artykułach:
Wstęp
Duża część społeczeństwa jest przekonana, że szkolenia okresowe w dziedzinie BHP to podstawowy obowiązek behapowca. Tym samym, wiele osób decyduje się na “zrobienie papierów z BHP”, aby móc szkolić. Niestety, to tak nie działa. Wymagania stawiane wykładowcom i instruktorom szkoleń w dziedzinie BHP są znacznie bardziej złożone, niż “ukończenie podyplomówki z BHP”.
Ważne też, aby uświadomić sobie trzy ważne rzeczy:
- Prowadzenie szkoleń okresowych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy nie należy do obowiązków pracownika służby BHP.
- Aby prowadzić szkolenia BHP nie trzeba mieć wykształcenia w dziedzinie BHP (choć oczywiście można takie mieć).
- Prowadzenie szkoleń BHP nie jest takie proste, lekkie i przyjemne, jak może się wydawać.
Zanim przejdę do meritum, chcę jeszcze podkreślić, że artykuł ten kieruję do pracowników służby BHP. To z ich strony docierają do mnie pytania z tego zakresu, więc ten materiał jest odpowiedzią na ich wątpliwości.
Wymagania prawne
Przepisy mówią, że wykładowcy i instruktorzy tematyki BHP muszą mieć [1]:
Przepis ten jest niby konkretny. Jeśli jednak zastanowimy się nad nim głębiej, to nie znajdziemy w nim jasnej odpowiedzi od kiedy można szkolić z BHP. Przeciwnie, rodzi się mnóstwo kolejnych pytań:
⇒ Kiedy nasz zasób wiedzy jest na tyle duży, że możemy prowadzić szkolenia? Od razu po studiach? A może trzeba ukończyć jeszcze jakieś szkolenia zawodowe?
⇒ Jak duże doświadczenie zawodowe należy mieć? Czy wystarczy rok? A może trzeba mieć 5 lat, 10, czy 20?
⇒ O co chodzi z tym przygotowaniem dydaktycznym? Czy musimy kończyć jakieś kursy albo studia podyplomowe?
Przyjrzyjmy się więc bliżej poszczególnym zapisom.
Zasób wiedzy
Po pierwsze, szkoła. Po jej ukończeniu, z pewnością masz już pewien zasób wiedzy. Ale szkoła daje zaledwie mgliste podstawy. Wiedzę z BHP należy stale poszerzać. Im bardziej zaangażujesz się w tę tematykę, tym szybciej osiągniesz satysfakcjonujący poziom wiedzy. Dobrze jest więc czytać, pytać i uczyć się. Powiedzenie, że “jeśli się nie rozwijasz, to się cofasz”, jest zawodzie behapowca w 100% prawdziwe.
Doświadczenie zawodowe
Jak już wiesz, sama wiedza to za mało, potrzebne jest również doświadczenie zawodowe. Nasuwa się jednak pytanie ile tego doświadczenia zawodowego powinno być? Jak widzisz, przepis tego nie precyzuje. W praktyce więc, równie dobrze możesz prowadzić szkolenia mając kilka tygodni doświadczenia zawodowego, jak i 10 lat. Zapewne widzisz jednak różnicę między wykładowcą z krótszym i dłuższym stażem zawodowym. Im większe doświadczenie zawodowe, tym wyższy poziom szkolenia będziesz w stanie zapewnić.
Przygotowanie dydaktyczne
Ten punkt został zdefiniowany dopiero w nowelizacji rozporządzenia z 2007 r. [2]:
Przygotowanie dydaktyczne możesz zdobyć na 3 sposoby.
Przede wszystkim, sprawdź czy program Twojego kierunku zawierał taki przedmiot jak przygotowanie dydaktyczne (lub pokrewny). Jeśli tak, to świetnie, ponieważ od razu spełniasz to wymaganie prawne.
Jeśli nie miałeś tego typu zajęć w szkole lub na uczelni, możesz wziąć udział w szkoleniu lub kursie z tego zakresu. Pamiętaj, że chodzi o kurs dydaktyczny, a nie pedagogiczny. Kurs pedagogiczny zawiera w swoim zakresie dydaktykę, więc nie jest to zły kurs. Pedagogika jest jednak na ogół (nie zawsze) skierowana do dzieci, a dzieci nie szkoli się z zakresu BHP. Dydaktyka natomiast jest dziedziną dla wszystkich. Jeśli więc masz wybór, to polecam kurs dydaktyczny. Trwa krócej, a uzyskasz dokładnie to, o co chodzi ustawodawcy.
Natomiast w sytuacji, w której masz potrzebę jeszcze głębszej edukacji w zakresie dydaktyki, możesz śmiało uzupełnić swoją wiedzę na studiach.
Chcesz prowadzić szkolenia, ale nie wiesz, jak się za to zabrać?
Pomoże Ci “Przewodnik po szkoleniach BHP”!
Jak ocenić swoje kwalifikacje?
No dobrze. Wymagania prawne mamy przeanalizowane. Wiesz już, że w dużej mierze, moment od kiedy można szkolić z BHP, zależy od Twojej własnej oceny swoich kompetencji. Ale jak je ocenić?
Proponuję Ci dwa sposoby.
Po pierwsze, odpowiedz sobie na poniższe pytania. Na spokojnie przeanalizuj każde z nich. Zrób sobie swoisty audyt własnej wiedzy. Spójrz na siebie przez pryzmat wizerunku specjalisty, jaki te pytania tworzą. Czyli wizerunku osoby zaznajomionej z tematyką BHP, zorientowanej, zaangażowanej i ambitnej. Pamiętaj też, że te pytania mają Ci pomóc, a nie zdołować. Potraktuj je jak podpowiedź, a nie wyrocznię.
- Czy znasz przepisy BHP i potrafisz się po nich sprawnie poruszać? → skorzystaj z mojej bazy aktów prawnych BHP
- Czy znasz podstawowe zasady wykładni prawa pozwalające dobrze rozumieć przepisy?
- Czy potrafisz przełożyć przepisy prawa na praktyczne przykłady? → Możesz skorzystać z mojego Programu “BHP na start”
- Czy w sytuacji, w której nie pamiętasz dokładnie przepisu prawnego, potrafisz do niego szybko dotrzeć?
- Czy interesujesz się tematyką bezpieczeństwa pracy?
- Czy czytasz regularnie portale i/lub czasopisma o tematyce BHP?
- Czy jesteś obecny w grupach BHP np. w mediach społecznościowych lub na forach internetowych?
- Czy chętnie zgłębiasz swoją wiedzę z zakresu BHP?
- Czy masz ambicję i chcesz się rozwijać zawodowo?
- Rozwiąż test, który sprawdzi Twoją wiedzę o szkoleniach BHP → test
Po drugie, możesz wejść na dowolne forum lub grupę społecznościową o tematyce BHP, przeczytać pytania z różnych dziedzin i spróbować na nie odpowiedzieć. Niekoniecznie odpisując, ale sam dla siebie. Następnie sprawdź odpowiedzi i zobacz czy Twoja odpowiedź jest zgodna z tymi, których udzieliły bardziej doświadczone osoby.
Podsumowanie
Jak sam widzisz, określenie od kiedy można szkolić z BHP nie jest proste. Aby być uczciwym względem siebie i słuchaczy, musisz szczerze i rzetelnie ocenić siebie samego. Nie porównuj się z mniej czy bardziej doświadczonymi od siebie. Nie dodawaj, ale też nie ujmuj swoim kwalifikacjom. Zastanów się czy jesteś w stanie przeprowadzić szkolenie. Czy Twoja wiedza pozwoli Ci swobodnie wypowiadać na temat bezpieczeństwa i higieny pracy. Być może w Twojej głowie pojawił się lęk czy dasz radę przeprowadzić szkolenie perfekcyjnie. Odrzuć go. Tu nie chodzi o perfekcję. Chodzi rzetelną ocenę swojej wiedzy i poczucie wewnętrznej gotowości, aby się tego podjąć.
Zaktualizowano: 15.10.2019
Bardzo przydatny wpis, rozwiewający wiele wątpliwości 🙂 Niestety przyczepiłabym się do jednego zdania a propos pedagogiki, która jest bardzo szeroką dziedziną (nie ogranicza się tylko do dzieci). Każdy kto kończy pedagogikę wybiera sobie specjalność, dlatego np. osoby kończące pedagogikę ogólną o specjalności Andragogika formalnie nie powinny uczyć dzieci. 🙂
Super, dzięki za doprecyzowanie, Olu! 🙂
Proszę o podanie przykładowego kursu dydaktycznego dostępnego na rynku . Lokalizacja w tym aspekcie jest nieistotna. Bardziej chodzi mi o dostępność oraz tematykę i zasób wiedzy jaki można posiąść.
Adrianie. Po prostu musisz poszukać kursu lub szkolenia dydaktycznego lub pokrewnego, ale zawierającego w swoim programie dydaktykę. Często można spotkać kursy pedagogiczne przeznaczone dla wykładowców i trenerów pozaszkolnych form edukacyjnych. Jeśli tylko zawierają w swoim zakresie dydaktykę (a na ogół zawierają), będą odpowiednie. Pozdrawiam serdecznie!
Witam czy może ktoś mi pomoc, wydaje mi się że dałam zrobić się w tzw bambuko Zadzwoniła do mnie kobieta przedstawiając się z bhp , ja jako właściciel. Firmy ( początkujący, więc się uczę co ,gdzie z czym ,także proszę o wyrozumiałość komentatorów) . Zapytała czy przeszłam. Szkolenie bhp dla kierowników oczywiście odparłam że nie na co ona, że takie coś ja muszę mieć itd itp. Były dwa warianty dwie ceny no i ja glupia oczywiście zapłaciłam dostałam książkę test który mam wypełnić i odesłać aby uzyskać certyfikat dzięki któremu będę mogła przeor osądzić takie szkolenie sama. Własnym pracownikom. Kobieta przedstawia się jako [moderacja] w necie same negatywy że naciągacze itp weszłam w adres który jest na ksiażce wyskakuja jakieś kwalifikacje po czym or muje dalej znalazłam.. Lecz.. Nie zgadza się końcowy nip… Czytaj więcej »
Magdo, zachęcam Cię do kontaktu z prawnikiem, bo tylko tam uzyskasz kompetentną poradę, jak odzyskać swoje pieniądze. Ze swojej strony mogę jedynie doradzić, aby nie iść na skróty i kierować swoich pracowników do ośrodków szkoleniowych na szkolenia BHP. Możesz skorzystać z firm w swojej okolicy, które znasz lub które polecają Twoi znajomi bądź rodzina. Koszt nie jest wygórowany, a zapewni Ci to bezpieczeństwo prawne jako pracodawczyni.