Staż pracy w służbie BHP

with Brak komentarzy

Dzisiaj kolejna porcja odpowiedzi na pytania zadane podczas ostatniego webinaru. Tym razem, staż pracy w służbie BHP. Będzie krótko i na temat. Zestawienie dwóch sytuacji. W jednej staż pracy się liczy, w drugiej nie. Mam nadzieję, że raz na zawsze uda się rozwiać Wasze wątpliwości w tym zakresie.staż pracy w służbie BHP

Ilona: „Wspominałaś o stażu pracy na różnych stanowiskach, czy osoba zatrudniona na „podwójnym” stanowisku, tj. specjalista ds. przetargów i BHP ma zaliczany staż pracy?

Niestety nie. Stanowisko, na którym pracodawca powierza obowiązki z zakresu BHP pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy nie wlicza się do stażu pracy w służbie BHP [1]. Kodeks pracy wyraźnie rozgranicza służbę BHP od pracownika, który ma powierzone obowiązki służby BHP.

Damian: „Jestem specjalista Jakości. Czy pracując na części etatu jako inspektor bhp w firmie obsługującej 500 osób nadal nie liczy się to do stażu?

W tej sytuacji staż pracy zalicza się do stażu pracy w służbie BHP. Dlaczego? Dlatego, że Twoje umowy o prace na oba stanowiska są rozdzielone. Ten mały niuans powoduje, że pracodawca de facto stworzył służbę BHP w zakładzie [2]. To z kolei zalicza Ci staż pracy.

Podstawa prawna:

[1] Art. 23711 § 1 i  § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 z późn. zm.

[2] Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy Dz.U. 1997 nr 109 poz. 704 z późniejszymi zmianami:

Podąrzaj Barbara Swoboda-Rozmus:

Jestem w świecie BHP od 2008 roku. Blisko dekadę przepracowałam w służbie BHP. Teraz prowadzę "BHP od podszewki" - blog dla początkujących pracowników służby BHP. W moim bestsellerowym kursie "BHP na start" uczę, jak zacząć pracę w tym trudnym zawodzie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments