Ile osób wchodzi w skład zespołu powypadkowego? Kto to może być? Czy musi mieć specjalne kwalifikacje? I co zrobić, gdy do wypadku dochodzi w zakładzie, gdzie jest tylko jeden pracownik? Zapraszam do lektury!
Rola zespołu powypadkowego
Zespół powypadkowy jest organem powoływanym przez pracodawcę do ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, § 4 [1].
Powołanie zespołu powypadkowego
Zespół powypadkowy powołuje pracodawca. Musi zrobić to niezwłocznie, a więc w chwili, gdy otrzymuje informację o wypadku. Powołanie zespołu nie ma ustalonej przepisami formy. Najczęściej jest to pisemne zarządzenie pracodawcy. Co powinien zawierać taki dokument?
- datę powołania zespołu powypadkowego,
- imiona i nazwiska osób powołanych do zespołu powypadkowego oraz pełnione funkcje,
- cel, czyli do zbadania jakiego wypadku zespół został powołany, np. “w celu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, któremu uległ(a) w dniu … pan(i) …”,
- podpis pracodawcy.
Można dodać jeszcze inne informacje, np.: miejscowość, nazwę oddziału zakładu, podstawę prawną, wypunktować zadania zespołu itp., w zależności od sytuacji lub potrzeby.
Skład zespołu powypadkowego
W skład zespołu powypadkowego wchodzą dwie osoby: pracownik służby BHP oraz społeczny inspektor pracy, § 4 [1].
Jeśli w zakładzie nie istnieje funkcja społecznego inspektora pracy, wówczas do zespołu wchodzi przedstawiciel pracowników, posiadający aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy § 5 ust. 2 [1], zgodnie z przepisami dotyczącymi szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy [2].
Na temat sposobu wyboru przedstawicieli pracowników napisałam oddzielny artykuł: Przedstawiciel pracowników – wybór, zadania, kompetencje, konsultacje
A jeśli w zakładzie nie ma służby BHP?
Kto wtedy wchodzi w skład zespołu? Otóż, jeżeli zakład nie ma obowiązku utworzenia służby BHP, w skład zespołu może wejść:
- pracodawca albo
- pracownik zatrudniony przy innej pracy, któremu powierzono obowiązki służby BHP albo
- specjalista z zewnątrz, § 5 ust. 1 [1].
Więcej wiedzy o pracy zespołu powypadkowego
przekazuję w moim kursie “WPP od podszewki”.
Zadania zespołu powypadkowego
Niezwłocznie po otrzymaniu wiadomości o wypadku, zespół powypadkowy przystępuje do pracy. Do jego obowiązków należą następujące działania.
Przeprowadzenie oględzin
Zespół powypadkowy ma obowiązek dokonać oględzin miejsca wypadku, stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych, stanu urządzeń ochronnych oraz zbadanie warunków wykonywania pracy i innych okoliczności, które mogły mieć wpływ na powstanie wypadku.
To bardzo ważna czynność, która pozwala zebrać wiele cennych informacji. Pozwala również wysnuć pierwsze hipotezy (hipotezy, a nie ostateczne wnioski!), które można potwierdzić lub obalić w wyniku uzyskania kolejnych dowodów.
Szkic lub fotografia
Jeżeli jest to konieczne, zespół powinien sporządzić szkic lub wykonać fotografię miejsca wypadku. Pomoże to zobrazować przebieg zdarzenia, a często też dostrzec istotne fakty.
Wyjaśnienia poszkodowanego
Zespół ma obowiązek wysłuchać wyjaśnień poszkodowanego, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala.
Informacje świadków
Zespół zbiera również informacje dotyczące wypadku od świadków wypadku. Warto podkreślić tutaj, że świadkowie nie muszą być naoczni. Może to być osoba, która nie widziała samego zdarzenia, ale np. usłyszała hałas lub wołanie i przybyła na miejsce wypadku po jego zaistnieniu.
Opinia lekarska o urazie
Zespół powypadkowy musi zasięgnąć opinii lekarza, a w razie potrzeby opinii innych specjalistów, w zakresie niezbędnym do oceny rodzaju i skutków wypadku. Przepis nie precyzuje, o jakich specjalistów chodzi – i bardzo dobrze, ponieważ to zależy od konkretnej sytuacji.
Inne dowody
To taka otwarta furtka dla zespołu. Jeśli coś jest istotne dla ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, to zespół może z tego skorzystać i włączyć to do materiału dowodowego, np.: zapis z nagrania monitoringu, kserokopia zaświadczenia kwalifikacyjnego, kserokopia dokumentu z przeglądu maszyny itp., w zależności od konkretnej sytuacji.
Pamiętaj jednak, że te “inne dowody” muszą mieć znaczenie da sprawy. Odradzam dołączanie do dokumentacji dowodów, które nic nie wnoszą.
Kwalifikacja prawna wypadku
Zespół dokonuje kwalifikacji prawnej wypadku, zgodnie z art. 3 ust. 1 i 2 ustawy [3]. Czyli mówiąc potocznie: uznaje lub nie uznaje zdarzenia za wypadek przy pracy. To bardzo ważna i odpowiedzialna czynność.
Wnioski i środki profilaktyczne
Kolejnym zadaniem zespołu jest określenie środków profilaktycznych oraz wniosków, w szczególności wynikających z oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy, na którym wystąpił wypadek. To esencja postępowań powypadkowych, których celem jest ustalenie działań, które należy podjąć, aby wyeliminować powstanie takiego wypadku w przyszłości (a przynajmniej zminimalizować możliwość jego wystąpienia).
Sporządzenie protokołu powypadkowego
Po zebraniu wyżej wymienionych danych, zespół powypadkowy sporządza – nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku – protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, na wzorze określonym w rozporządzeniu [4].
Pytania Czytelników
Pytanie 1: “Czy w zespole powypadkowym może być więcej osób?”
Pytanie 5: “Kto powinien być przewodniczącym zespołu powypadkowego?”
Odpowiedź: Przepisy nie przewidują “przewodniczącego” w zespole powypadkowym. Obaj członkowie zespołu są równorzędni i mają te same prawa i obowiązki.
Podsumowanie
Zespół powypadkowy to organ powoływany przez pracodawcę w celu zbadania okoliczności i przyczyn wypadków. W jego skład wchodzą zawsze dwie osoby, najczęściej pracownik służby BHP i społeczny inspektor pracy lub przedstawiciel pracowników. Zespół powinien podjąć pracę niezwłocznie. Do jego zadań należy zgromadzenie dowodów, ustalenie przebiegu i przyczyn zdarzenia, wyznaczenie wniosków i środków profilaktycznych oraz udokumentowanie w/w informacji w protokole powypadkowym.
Jeśli postępowania powypadkowe to dla Ciebie trudny temat, chcesz nauczyć się prowadzić je w sposób skuteczny, dokładny i profesjonalny, dołącz do mojego kursu online “WPP od podszewki”. Kurs ma wygodną formę online, w której możesz uczyć się wtedy, kiedy masz czas i ochotę, siedząc wygodnie w domu. W kursie znajdziesz ponad 100 lekcji zebranych w 12 modułów tematycznych:
- Moduł 1: Fundament
- Moduł 2: Wypadek – co robić?
- Moduł 3: Postępowanie powypadkowe
- Moduł 4: Piszemy protokół powypadkowy
- Moduł 5: Wypełniamy Z-KW
- Moduł 6: ZUS
- Moduł 7: Nie uznajemy wypadku
- Moduł 8: Wyłączna wina poszkodowanego
- Moduł 9: Wypadki ciężkie, zbiorowe, śmiertelne
- Moduł 10: Dokumentacja
- Moduł 11: Różne scenariusze
- Moduł 12: Wypadek w drodze do lub z pracy
Zapraszam Cię do nauki razem ze mną. 🙂
- Społeczna inspekcja pracy
- Przedstawiciel pracowników – wybór, zadania, kompetencje, konsultacje
- Apteczki pierwszej pomocy w zakładzie pracy
- Jak napisać analizę stanu BHP
- O czym dokładnie jest kurs „WPP od podszewki” i dlaczego warto z niego skorzystać
- Jak prawidłowo ustalić przyczyny wypadku przy pracy
- 7 najczęściej popełnianych błędów w postępowaniach powypadkowych
- Wypadek przy pracy
- Niepoprawne nazewnictwo w BHP
Więcej przepisów prawnych z zakresu BHP znajdziesz tutaj: Baza aktów prawnych BHP od podszewki
A co w sytuacji, kiedy jest więcej pracowników służby bhp w zakładzie ? Czy za każdym razem, gdy wystąpi wypadek pracodawca musi powoływać nowy zespół, żeby inny pracownik służby bhp sporządził protokół ? Czy można to zrobić raz i pracownicy służby bhp będą się np wymieniać ?
Piotrze, przepis mówi, że zespół ma być “powoływany”, co sugeruje, że należy to robić każdorazowo.
Dzień dobry,
czy komisję powypadkową może powołać dyrektor oddziału? Pracodawcy nie ma na miejscu.
Marcinie, jeśli tylko pracodawca oficjalnie upoważnił do tego dyrektora oddziału, to tak może być.
A co jeśli BHP- owiec napisał w protokole złe informacje co do poszkodowanego , obarczając go winą jak nie było jego winy a już odpisał protokół
Marku, tak zaawansowanych szczegółów uczę Kursantów w kursie “WPP od podszewki”. Jeśli chcesz się rozwinąć w tym zakresie pod moimi skrzydłami, to zapraszam do zapisu na listę zainteresowanych. Nabór do kursu odbędzie się jesienią. https://bhpodpodszewki.pl/wpp-od-podszewki/
A czy wyjaśnień poszkodowanego może wysłuchać tylko jeden z członków zespołu powypadkowego? Różne są opinie, a w przepisach nic nie pisze na ten temat stąd moje pytanie… dla mnie oczywiste, że tak ale wole spytać
Nie, ponieważ postępowanie powypadkowe prowadzi się zespołowo, a nie solo.
Czy do zespołu powypadkowego pracodawca może powołać więcej niż dwie osoby, czyli pracownika służby BHP, SIPa oraz np. kierownika zmiany, który jest przełożonym pracownika poszkodowanego albo zupełnie inne osoby?
Nie. Skład zespołu to zawsze dwie osoby wskazane w treści artykułu.
Co w sytuacji jeśli w kilkuosobowej firmie członkiem zespołu oprócz pracodawcy była osoba która nie posiadała stosownego uprawnienia aby być członkiem. ZUS prosi o dosłanie właściwego szkolenia pracownika, który był członkiem zespołu. I okazuje się, że szkolenia brak. Jak postąpić? Można wypisać drugi protokoł zlecając go na zewnątrz firmie BHP?
Emilio, ze względu na to, że to bardzo duże zaniedbanie, a mleko się rozlało, najlepiej skonsultować tę sprawę z zakładowym prawnikiem.
Witam.
Pytanie w kwestii dochodzenia powypadkowego przy wypadku zbiorowym ( kilkanaście osób poszkodowanych, do tego dochodzi kilkunastu pracowników jako świadkowie ). Pytanie brzmi; CZY PRZY TAKIE ILOŚCI POSZKODOWANYCH DOCHODZENIE POWYPADKOWE POWINIEN PROWADZIĆ JEDEN ZESPÓŁ POWYPADKOWY,CZY WIĘCEJ?
Cześć! Postępowanie prowadzi jeden zespół powypadkowy.
Pani Basiu,
A czy opóźnienie zakończenia protokołu może być spowodowane nieobecnością jednego członka zespołu, np. z powodu wyjazdu na urlop? Przeszukałam wiele artykułów i tylko jest mowa o opóźnieniu w przypadku braku możliwości przesłuchania poszkodowanego…
Wiolu, tego typu szczegółów uczę w moim kursie “WPP od podszewki”, zapraszam do dołączenia: https://bhpodpodszewki.pl/wpp-od-podszewki/
Witam w pracy rozcięłam sobie kciuk nożykiem tapicerskim,miałam założone przez chirurga szwy papierowe.Czy to można uznać za wypadek w pracy?
Zdarzenie należy zgłosić niezwłocznie pracodawcy. Ten powoła zespół powypadkowy, który zbada okoliczności zdarzenia i ustali, czy spełnia kryteria wypadku przy pracy.
Hej, mam taką zagwozdkę: czy inspektor ds. bhp może być członkiem zespołu powypadkowego ? Spotkałam się ze stwierdzeniem, że rzekomo nie może być aczkolwiek pytanie z czego to wynika ?
Basia – pomożesz ? 🙂
Angeliko, myślę, że to pytanie nie jest do mnie, a do osoby, która to twierdzenie wygłosiła. 🙂 Jeśli poda podstawę, to ja wtedy będę mogła się odnieść. 🙂