“Jestem behapowcem w Domu Pomocy Społecznej i mam dwóch Panów zatrudnionych na stanowiskach jako kierowca, którym wcześniej było wydawane ubranie robocze, ale oni jego w ogóle nie stosują tylko chodzą w swoim prywatnym, bo wykonują tylko prace jako kierowca. I zastanawiałam się czy można by było im np. zamiast przydziału odzieży ochronnej dofinansować lub zakupić okulary przeciw słoneczne. Proszę o podpowiedź.” Takie pytanie zadano mi kilka tygodni temu, więc zapraszam na odpowiedź!
Czy pracodawca może zapewnić okulary kierowcy
Pracodawca identyfikuje zagrożenia na stanowisku pracy i ocena ryzyko zawodowe. Jeżeli okaże się, że istotnym zagrożeniem na stanowisku – w tym przypadku kierowcy – jest promieniowanie słoneczne, pracodawca może podjąć decyzję o wyposażeniu pracowników w okulary przeciwsłoneczne.
Ale…
Okulary okularom nierówne
Okulary, które miałyby być zapewnione jako środek ochrony indywidualnej, muszą rzeczywiście posiadać cechy ochronne. Nie mogą to być okulary z marketu za 10 zł, które tylko udają, że przed czymkolwiek chronią. Należy więc przeanalizować, jakie parametry okularów spełniłyby swoją rolę w odniesieniu do potrzeb pracowników.
Jak to rozwiązać formalnie?
Pracodawca opracowuje zasady przydziału środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego. Jeżeli przyznaje pracownikowi jakikolwiek środek wpisujący się w te ramy, musi uwzględnić go w tym wykazie. Wówczas kwestia jest rozwiązana zarówno pod kątem częstotliwości przydziału, jak i jest uzasadniona pod względem podatkowym.
A jeśli pracownik nosi okulary korekcyjne?
Tę kwestię omówiłam w innym artykule, do którego Cię zapraszam: Okulary ochronne a korekcyjne
Okulary zamiast odzieży?
Osoba pytająca poruszyła jeszcze jedno ważne zagadnienie: “(…) wcześniej było wydawane ubranie robocze, ale oni jego w ogóle nie stosują tylko chodzą w swoim prywatnym, bo wykonują tylko prace jako kierowca. I zastanawiałam się czy można by było im np. zamiast przydziału odzieży ochronnej dofinansować lub zakupić okulary przeciw słoneczne.”
Z pytania nie do końca wynika, czy pracownicy nie stosują przydzielonego ubrania roboczego, bo nie chcą, czy dlatego, że w rzeczywistości okazało się niepotrzebne.
Jeżeli nie stosują, bo nie chcą, to niestety nie ma takiej możliwości. Pracownik ma obowiązek używania przydzielonych przez pracodawcę środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z ich przeznaczeniem [1]. Nie można się od tego obowiązku uchylić.
Jeżeli nie stosują odzieży roboczej, bo okazało się, że nie jest potrzebna, to należy zaktualizować tabelę przydziału i skorygować poprzednie założenia. Warto przypomnieć sobie, po co jest odzież robocza. Przydziela się ją, gdy:
- odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu;
- ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub BHP [2].
Kiedy żadna z tych sytuacji nie ma miejsca, pracodawca nie musi zapewniać odzieży roboczej.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 z późn. zm
- [1] Art. 211
- [2] Art. Art. 237 (7). § 1.
- Przepisy, które MUSISZ znać, kiedy zaczynasz pracę w służbie BHP
- Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej
- Jak podać dane o wypadkach i zagrożeniach do ZUS IWA
- Szkolenie wstępne w dziedzinie BHP: instruktaż ogólny
- Umowy cywilnoprawne a obowiązki w zakresie BHP
- Okulary ochronne a korekcyjne
- Efekt IKEA w BHP
Ja mam z kolei taki problem: Pracownicy terenowi otrzymują w firmie t-shirty po 2 szt. na rok. Jeden z pracowników miał czerniaka i powiedział, że on chce koszulki UV bo tylko w takich może przebywać na zewnątrz, i rezygnuje z t-shirtów. Jak postąpić w tej sytuacji?
Sytuacja jest nietypowa, więc decyzja należy do pracodawcy. Jeśli otrzyma jakiś dokument lekarski od pracownika, to może przychylić się do zrealizowania takiej nietypowej potrzeby.