Mamy teraz ten moment w roku, kiedy wiele osób podejmuje decyzję o wyborze zawodu. Zawód Behapowca zyskuje w ostatniej dekadzie coraz większą popularność. Jednak jaką wybrać szkołę, aby mieć pewność, że będziesz mógł pracować w tym zawodzie? Zapraszam na wpis, z którego dowiesz się na co zwrócić uwagę wybierając studia w dziedzinie BHP.
Wykształcenie
Aby móc pracować w służbie BHP należy mieć konkretne wykształcenie. Może to być:
- zawód technika BHP albo
- wyższe wykształcenie o kierunku w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo
- wyższe wykształcenie o specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo
- studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. [1]
Stanowiska w służbie BHP
Poznaj “Przewodnik po szkoleniach BHP” i rozhulaj swoje szkolenia!
Podstawa zatrudnienia
Aby zdobywać staż pracy w służbie BHP, który nadaje kwalifikacje do pracy na poszczególnych stanowiskach w służbie BHP, o których pisałam w poprzednim akapicie, niezbędne jest zatrudnienie:
- w wyodrębnionej w zakładzie służbie BHP,
- na jednym z 5 wyżej wymienionych stanowisk pracy,
- na podstawie umów: o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Do stażu pracy w służbie BHP nie wlicza się:
- wykonywanie obowiązków służby BHP będąc zatrudnionym przy innej pracy,
- praca na podstawie umowy zlecenia,
- praca w firmach outsourcingowych.
Warto o tym pamiętać, jeśli zależy Ci na zdobyciu stażu pracy w służbie BHP.
Technik BHP
Technik BHP to zawód, który uzyskujesz kończąc szkołę policealną. Wybór szkół o takim profilu jest ogromny. Nauka trwa zazwyczaj 1,5 roku i kończy się egzaminem. Po uzyskaniu zawodu technika BHP można rozpocząć pracę w wieloosobowej komórce BHP na stanowisku inspektora ds. BHP.
Po 3 latach uzyskujesz kwalifikacje starszego inspektora ds. BHP, co umożliwia pracę na samodzielnym stanowisku.
Uwaga: Zawód technika BHP nie daje możliwości prowadzenia obsługi firm jako specjalista z zewnątrz. Dlaczego? Dlatego, że w zawodzie technika BHP nie ma możliwości pacy na stanowisku specjalisty ds. BHP. A dopiero kwalifikacje na to stanowisko umożliwia obsługę firm.
Wybierając studia, masz znacznie większe pole manewru. Możesz wybrać jedną z trzech możliwości: kierunek, specjalizację albo studia podyplomowe w zakresie BHP. W zależności od tego wyboru, nauka będzie trwała przez różny czas. Ukończenie studiów wiąże się z napisaniem pracy dyplomowej i jej obroną. Po ukończeniu studiów, masz kwalifikacje do pracy na stanowisku starszego inspektora ds. BHP i możesz od razu pracować na samodzielnym stanowisku w służbie BHP.
Po roku stażu pracy, nabywasz kwalifikacje do pracy na stanowisku specjalisty ds. BHP. To z kolei mocno rozszerza Twoje zawodowe możliwości. Możesz zostać kierownikiem działu BHP, możesz też obsługiwać firmy jako specjalista z zewnątrz, zarówno na podstawie umowy zlecenia, jak i założyć własną działalność gospodarczą.
Choćby ze względu na ten fakt, studia są, w mojej ocenie, znacznie lepszym wyborem, niż zawód technika BHP. Daje po prostu więcej możliwości zawodowych.
Zwróć uwagę!
Osoby wybierające studia, często wpadają w pewną pułapkę. Otóż, nie każdy kierunek czy specjalizacja mająca w nazwie “BHP”, dają kwalifikacje do pracy w służbie BHP! Aby je mieć, koniecznie zwróć uwagę czy w opisie kierunku jest określenie, że studia te dają Ci prawo do pracy w służbie BHP!
Taki (lub podobny) zapis pozwala Ci mieć pewność, że możesz pracować w służbie BHP. W innych przypadkach, mogą rodzić się różne wątpliwości w tym zakresie. Zalecam więc sprawdzić ten aspekt PRZED wyborem kierunku studiów.
- [2] Dz. U. 2004 nr 246 poz. 2468 – w tej nowelizacji znajdziesz aktualne wymagania dotyczące stanowisk w służbie BHP!
Trudna sprawa z tym wszystkim. Naprawdę muszę zastanowić się, czy podyplomówka z BHP to coś dla mnie.
Joanno, rzeczywiście warto dobrze zastanowić się nad wyborem tego zawodu. Warto pomyśleć, jaka jest Twoja motywacja, aby go wykonywać, oraz czy jesteś gotowa nie tylko na jego pozytywne strony, ale też na jego minusy. Życzę owocnych przemyśleń! 🙂
Witam czyli jeżeli widnieje taki zapis w ofercie można mieć pewność
Studia mają charakter kwalifikacyjny. Absolwenci w/w kierunku zgodnie z obowiązującymi przepisami uzyskają kwalifikacje (niezbędne do zatrudnienia w służbie bezpieczeństwa i higieny pracy) do pracy na stanowisk
Cześć Klaudio. Trudno mi to ocenić, bo nie wkleiłaś całego zdania, ale taki zapis wydaje się być w porządku.
Witam, jestem po szkole policealnej (1,5roku) gdzie był kierunek technika bhp zdałam egzaminy mam certyfikat oraz dyplom. Czy mogę być zatrudniona na umowę zlecenie u pracodawcy który prowadzi warsztat samochody?. W szkole powiedziano nam że możemy wykonywać słuzbe bhp i być zatrudnieni ale nie na umowę zlecenie dobiero gdy skończymy studia podyplomowe to możemy być zatrudniani na umowę zlecenie
Sandro, aby móc pracować jako specjalista z zewnątrz (a taką formą jest m.in. umowa zlecenia), należy mieć kwalifikacje przynajmniej specjalisty ds. BHP. Na blogu znajdziesz treści na ten temat, zapraszam do pobuszowania po innych artykułach. 🙂