Jesteś ciekawy jak dobrze prowadzić szkolenia z BHP? Czy duża wiedza jest gwarantem sukcesu? A może potrzeba czegoś więcej?
Szkolenie wagi ciężkiej
Prowadzenie szkoleń BHP wydaje się być proste. My mamy wiedzę i przekazujemy ją tym, którzy jej nie mają. Pozwala to poczuć się ekspertem, a to niezwykle przyjemne uczucie. Pamiętaj jednak, że to tylko jedna strona medalu.
Prowadzenie szkoleń BHP nabiera innego wymiaru, jeśli pomyślimy o wadze tych szkoleń i konsekwencjach, jakie mogą nieść szkolenia prowadzone w nieodpowiedni sposób. Zagadnienia szkoleń BHP poruszają kwestie mające realny wpływ na zachowanie uczestników, a co za tym idzie, na ich zdrowie i bezpieczeństwo. Wykładowcy tej tematyki powinni wiedzieć jak dobrze prowadzić szkolenia z BHP zarówno od merytorycznej, jak i technicznej strony.
Wystąpienie publiczne
Czy pomyślałeś kiedyś o szkoleniu BHP jak o wystąpieniu publicznym? Niezależnie od liczby słuchaczy, wyjście przed nich i przekazanie im wiedzy jest wystąpieniem publicznym. Większość ludzi odczuwa silny dyskomfort, a nawet lęk, na samą myśl o wystąpieniu przed grupą ludzi. Zastanów się czy będziesz umiał poradzić sobie z taką sytuacją. Przeanalizuj swoje psychiczne i techniczne umiejętności w tym zakresie.
Wrażenie
Bądź świadomy, że stając przed słuchaczami, wystawiasz się na ocenę. Dlatego też, zadbaj, aby przeprowadzić szkolenie w sposób profesjonalny. Zastanów się jakie wrażenie na Tobie robią różni wykładowcy? Jeśli ktoś jest spokojny i opanowany, robi wrażenie profesjonalisty. Jeśli natomiast ktoś nerwowo się porusza, czy wypowiada w sposób chaotyczny, nasze wrażenie o tej osobie szybko staje się negatywne.
Postawa słuchaczy
Słuchacze wykazują przeróżne formy reakcji podczas szkolenia. Musisz być przygotowanym, że niektórzy uczestnicy szkoleń mogą wykazywać postawy typu: “ja wiem lepiej”, “jestem zawsze na nie” , “to bez sensu” itd. Spróbuj zastanowić się jak możesz zareagować na takiego uczestnika. Bądź przygotowany, ponieważ Twoje reakcje na różne zachowania słuchaczy, też wpływają na Twój wizerunek u innych uczestników.
Język wypowiedzi
Pamiętaj, że celem szkolenia BHP jest przekazanie słuchaczom wiedzy. Aby osiągnąć ten cel, musisz postarać się, aby przeprowadzić szkolenie najefektywniej jak możesz. Nie chodzi tu o odklepanie przepisów prawnych. Taki sposób jest najgorszy z możliwych i to właśnie on powoduje, że szkolenia z BHP są uważane za nudne. Wiedzę należy przekazywać w sposób strawny, ciekawy, działający na wyobraźnię, i co najważniejsze, językiem dostosowanym do poziomu wiedzy słuchaczy.
Chcesz poznać metody aktywizujące słuchaczy?
Koniecznie poznaj “Przewodnik po szkoleniach BHP”!
Obycie ze słuchaczami
Jest to jedno z ważniejszych składowych jak dobrze prowadzić szkolenia z BHP. Jeśli masz małe doświadczenie w prowadzeniu szkoleń, lub nie masz go wcale, nie przejmuj się. Obycie ze słuchaczami można wypracować.
Przede wszystkim, trzeba szkolić, szkolić i raz jeszcze szkolić. Im większa praktyka, tym szybciej nauczysz się okiełznać emocje związane z wystąpieniami publicznymi. W myśl powiedzenia “praktyka czyni mistrza”.
Jeżeli jednak, nie potrafisz samodzielnie wypracować w sobie umiejętności występowania przed grupą słuchaczy, weź pod uwagę udział w szkoleniu z zakresu wystąpień publicznych.
Trudne pytania
Może tak się zdarzyć, że ktoś zada pytanie, na które nie znasz odpowiedzi. Nie ma co wtedy próbować udzielać odpowiedzi z kosmosu, albo udowadniać, że masz wiedzę i jesteś specjalistą, a to jest mało ważne. Z taką sytuacją możesz sobie spokojnie poradzić odpowiadając, że musisz sobie to sprawdzić w przepisach i odpowiesz na to pytanie po przerwie. W trakcie przerwy, odświeżasz sobie wiedzę i odpowiadasz po wznowieniu szkolenia. Po prostu. Bez spiny. Nikt nie jest alfą i omegą i nie ma co udawać, że jest inaczej. Szczera odpowiedź jest o wiele lepsza, niż udawanie, że się wie, choć się nie wie.
Podsumowanie
Warto zastanowić się jak dobrze prowadzić szkolenia z BHP, jeszcze zanim się w ogóle zacznie. Wiedza jest ważna, ale to za mało. Warto wziąć pod uwagę aspekty, które poruszyłam. Nie chodzi o bycie idealnym wykładowcą. Chodzi o bycie przygotowanym na sytuacje, z których mało kto zdaje sobie sprawę.
Dzień dobry. Chciałbym się pani zapytać o to jakie mogą być formy porozumiewania się pracownika służby BHP a pracownika zakładu w ramach doradztwa BHP w zakładzie pracy ?
Cześć Małgosiu. Służba BHP doradza pracodawcy, a nie pracownikom. Doradztwo może mieć dowolną formę, choć oczywiście najlepiej, aby była to forma pisemna.