Ostatnimi czasy w Polsce znacząco wzrosła liczba pracowników z Ukrainy. Powstaje więc bardzo interesujące pytanie: jak szkolić z BHP pracowników obcojęzycznych? W tym artykule znajdziesz odpowiedź.
Kto do kogo powinien się dostosować?
Jak to jest? Czy cudzoziemiec decydując się na wyjazd do innego kraju powinien nauczyć się tamtejszego języka? A może to polski pracodawca powinien zapewnić szkolenie w języku obcokrajowca? Odpowiedź jest bardzo prosta i logiczna.
To pracodawca chce zatrudnić obcojęzycznego pracownika. To pracodawca ma obowiązek zapewnić szkolenie pracownikowi. I w końcu to pracodawca odpowiada za bezpieczeństwo swojego pracownika.
Z tych właśnie względów, pracodawca musi zorganizować szkolenie w taki sposób, żeby było ono zrozumiałe dla pracowników, których zatrudnia. Skoro zdecydował się na zatrudnienie pracownika obcojęzycznego, ma obowiązek zadbać o szkolenie zrozumiałe dla tego pracownika [1].
Jak więc zorganizować szkolenie dla pracownika obcojęzycznego?
Spotkałam się z kilkoma praktykami:
- Szkolenie prowadzone przez behapowca, który posługuje się językiem pracownika lub zlecenie instruktażu ogólnego firmie zewnętrznej, która ma w ofercie szkolenia w języku pracownika. Te rozwiązania są najbardziej bezpieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa prawnego pracodawcy.
- Szkolenie prowadzone przez behapowca po polsku oraz udział tłumacza symultanicznego, który na bieżąco przekłada treści na język pracownika.
- Prezentacja w języku pracownika, a szkolenie prowadzone po polsku. Tutaj czyha bardzo poważna pułapka. Może się wydawać, że pracownik ma wszystko napisane na prezentacji, więc z pewnością szkolenie będzie skuteczne. Wystarczy, żeby czytał. Problem jednak w tym, że nikt nie jest w stanie czytać prezentacji przepełnionych treścią. Mało tego, niewiele da się zapamiętać, jeśli pracownik poznaje zasady BHP obowiązujące w innym kraju, często odbiegające od znanych mu z własnego podwórka. Miej to na uwadze, jeśli szkolisz w taki właśnie sposób.
- Szkolenie z udziałem pracownika starszego stażem w firmie, a posługującego się językiem pracownika zatrudnianego. To rozwiązanie jest praktykowane przez niektórych behapowców. Prowadzone jest w taki sposób, że behapowiec prowadzi szkolenie po polsku, a doświadczony pracownik tłumaczy nowo zatrudnianemu, o czym jest mowa. Takie szkolenie może być skuteczne, ale wszystko zależy od poziomu znajomości przepisów i zasad BHP tego doświadczonego pracownika, a także jego komunikatywności i zaangażowania.
Podsumowanie
Pracodawca decyduje kogo zatrudnia, a więc pracodawca musi zadbać o właściwe i skuteczne przeszkolenie pracownika. Kierując się wyborem sposobu szkolenia, pamiętaj o tym, że szkolenie musi spełnić swój cel. A celem szkolenia (w tym przypadku: instruktażu ogólnego) jest zapoznanie pracownika z przepisami i zasadami BHP wynikającymi z przepisów prawa, regulaminów i instrukcji oraz zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku [2]. Jeśli wybrana metoda szkolenia, zapewni realizację celu szkolenia, to znaczy, że jest ona dobra.
A może masz inny sposób szkolenia pracowników obcojęzycznych? Daj znać w komentarzu.
Sposób na szkolenia pracowników z językiem UKR i RU.
Darku, bardzo dziękuję za podzielenie się swoimi doświadczeniami.