Dzień wolny na badania profilaktyczne. Należy się czy nie?

with 6 komentarzy

Kiedy pracownik musi wykonać badania profilaktyczne? Czy należy mu się dzień wolny na badania? Jeśli ciekawi Cię, jak to jest, zapraszam do lektury.

dzień wolny na badania - stetoskop na biurku

Co na ten temat mówią przepisy?

Pracodawca ma obowiązek kierować pracowników na badania, a pracownik ma obowiązek je wykonać. Kodeks pracy informuje nas, że:

Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy [1]

Przychodnie medycyny pracy na ogół są czynne w pierwszej połowie dnia. Pracownik powinien wykonać badania w godzinach pracy, jeśli to możliwe. Co to dokładnie znaczy? To znaczy, że jeśli pracownik pracuje na pierwszą zmianę, to badania przypadną mu w godzinach jego pracy. Czyli w dany dzień nie idzie do pracy, tylko na badania okresowe. W zależności od liczby zagrożeń, a co za tym idzie, liczby badań do wykonania, czas trwania badań może być różny. Czasami jest to ok. 3 godzin, czasami nawet 7, czy 8 godzin.

Jak to jest z tym dniem wolnym na badania?

Nie należy się dzień wolny na badania. Należy się czas niezbędny na wykonanie badań. Oczywiście, jeśli badania trwają długo, to może tak się zdarzyć, że pracownik będzie miał rzeczywiście na ten cel cały dzień (mam na myśli standardowy dzień pracy, czyli 8 godzin). Jednak, aby być precyzyjnym i nie wprowadzać nikogo w błąd, zachęcam do stosowania sformułowania “czas niezbędny na wykonanie badań”, zamiast mylącego “dnia wolnego od pracy na wykonanie badań”.

A co jeśli nie można wykonać badań w godzinach pracy?

Kodeks pracy w cytowanym powyżej fragmencie podaje, że badania profilaktyczne należy wykonać w miarę możliwości w godzinach pracy. Dlatego też, w sytuacji, kiedy pracownik ma np. drugą zmianę, niestety będzie musiał udać się na badania profilaktyczne poza godzinami pracy. W takim przypadku, rano pracownik pójdzie na badania profilaktyczne, a następnie do pracy.

To samo, jeśli wypada pracownikowi trzecia zmiana. W tym jednak przypadku, bardzo często dochodzi do trudnej sytuacji. Pracownik, po przepracowaniu nocnej zmiany, choćby nie wiem ile spał poprzedniego dnia, będzie wykończony. Mało tego, raczej nie będzie na czczo. Obie te kwestie w zasadzie dyskwalifikują możliwość rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych. Jak więc rozwiązać ten problem?

Najlepszym sposobem jest wydawanie skierowań na badania z wyprzedzeniem. Skierowania należy przekazać kierownikowi, który układając grafik pracy, będzie w stanie zaplanować pracownikom daty badań okresowych w taki sposób, aby wykonać je terminowo i uniknąć problemu z badaniami przypadającymi po trzeciej zmianie.

Podsumowanie

Badania profilaktyczne powinny być wykonane w miarę możliwości w godzinach pracy. Jeżeli pracodawca przyzna pracownikom dzień wolny na badania profilaktyczne w dokumencie wewnętrznego prawa zakładowego, np. w regulaminie pracy, to wtedy rzeczywiście pracownik nie musi przychodzić do pracy. W przeciwnym przypadku, po zakończeniu badań profilaktycznych, pracownik ma obowiązek stawić się do pracy na pozostały czas.

Podstawa prawna:

[1] art. 229 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 z późn. zm.

Podąrzaj Barbara Swoboda-Rozmus:

Jestem w świecie BHP od 2008 roku. Najpierw blisko dekadę przepracowałam w służbach BHP. Od 2017 roku jako nauczyciel praktycznej nauki zawodu prowadzę "BHP od podszewki". Tworzę wyjątkowe kursy ułatwiające zawodowe życie początkującym pracownikom służby BHP. W moich kursach stawiam na prosty język i praktyczne przykłady. Przeszkoliłam już ponad 3500 osób! Kliknij i sprawdź, jak mogę Ci pomóc: OFERTA KURSÓW

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wojciech
Wojciech
1 rok temu

Wszystko fajnie tylko dalej po przeczytaniu artykułu nie wiem ile dnia przewidziano na badania okresowe. 1dzien czy dwa?? Zresztą jak się nie wyrobię w jeden dzień bo mam 6 specjalistów przyjmujących w różnych godzinach to co mam swój urlop wykorzystać by ogarnąć pozostałych lekarzy w drugi dzień??. Nikt nic o tym nie napisał….

Marta
Marta
1 rok temu

Witam,
Moje badania okresowe są rozłożone na dwa dni. Czyli tracę dwa dni urlopu. Tak poinformował mnie pracodawca. Prawda czy fałsz.

Dorota
Dorota
1 rok temu

Dzień dobry. Pracodawca skierował mnie na badania pokontrolne. Moja nieobecność w pracy była dłuższa niż 30 dni. Przedstawiłam zaświadczenie od lekarza , który mnie prowadził w czasie choroby ,że jestem zdolna do podjęcia pracy. Pracodawca wystawił skierowanie do medycyny pracy na kontrolne badanie . Badanie mieściło się w godzinach mojej pracy (6-14) . Ale pracodawca poinformował mnie ,że nie mogę podjąć pracy bez orzeczenia. , badanie miałam na 12:20 . Moje pytanie brzmi następująco : w jaki sposób pracodawca rozliczy mi godziny pracy jeśli nie mogłam rozpocząć pracy bez orzeczenia z medycyny pracy, czy powinnam wypisać na ten dzień urlop wypoczynkowy ( było to zasugerowane) .

Zapisz się na listę zainteresowanych kursem "Czynniki rakotwórcze i mutagenne". Nabór rusza już 4.12.2023!