Zauważyłam, że często powstaje spore zamieszanie w związku z nieprawidłowym pojmowaniem stanowiska pracy. Bo czy aby na pewno stanowisko pracy znaczy to, co myślisz, że znaczy?
Co to jest: stanowisko pracy?
Wiele osób pod tym pojęciem rozumie nazwę stanowiska pracy, np. “lider obszaru”, “specjalista ds. kontroli jakości” albo “księgowy”. Jeśli jednak zajrzymy do przepisów prawnych, okaże się, że stanowisko pracy to:
Znając tę definicję, zapewne zaczynasz rozumieć problemy pojawiające się w związku ze zmianą stanowiska pracy w kontekście np. badań profilaktycznych, szkolenia w dziedzinie BHP, ale też oceny ryzyka zawodowego.
Wszystko się zmienia, ale nic się nie zmienia
Zdarza się, że ktoś zmienia stanowisko pracy, np. z “lidera obszaru” staje się np. “brygadzistą”, ale de facto nic nie zmienia się w jego pracy: zarządza tym samym obszarem, tą samą grupą ludzi i wykonuje te same obowiązki. W tym przypadku kierowanie go na badania profilaktyczne, szkolenie BHP i zapoznawanie z oceną ryzyka zawodowego nie jest konieczne, ponieważ nie zmieniła się jego przestrzeń pracy. Nie zmieniły się ani zagrożenia, ani warunki, w których pracuje.
Jak poprawnie wypełnić skierowania na badania, koniecznie zobacz webinar “Badania profilaktyczne i skierowania”.
Nic się nie zmienia, ale wszystko się zmienia
Gdyby ten sam “lider obszaru” pozostałby z nazwy “liderem obszaru”, ale przeniesiono by go na zupełnie inny obszar zakładu, gdzie są zupełnie inne zagrożenia, to pomimo braku zmiany nazwy stanowiska pracy, temu pracownikowi zmienia się przestrzeń pracy. Czyli będzie musiał przejść badania profilaktyczne, szkolenie BHP (w tym przypadku instruktaż stanowiskowy), a także będzie musiał zapoznać się z oceną ryzyka zawodowego.
Podsumowanie
Myślę, że teraz mając tę wiedzę, będziesz potrafił właściwie ocenić każdą sytuację, w której zmienia się stanowisko pracy pracownika. Pamiętaj też, aby pod tym kątem przypilnować Dział HR, dla którego stanowisko pracy to nazwa stanowiska pracy. Nie zdziw się również, kiedy awansując ze “starszego inspektora ds. BHP” na “specjalistę ds. BHP” otrzymasz od kadrowej skierowanie na badania profilaktyczne. Dla kadrowców: stanowisko pracy = nazwa stanowiska pracy, ale w świcie BHP: stanowisko pracy = przestrzeń pracy.
Brakuje mi czegoś w Twoim artykule. Tzn chodzi o mi fakt, że teoretycznie wszystko ok, jeżeli zostajesz u jednego pracodawcy. Jednak co w sytuacji zmiany pracy czyli, zmieniam pracodawcę, zagrożenia i warunki zostają te same, bo tak naprawdę nowa firma zajmuje sie tym samym co poprzedni pracodawca, jednak NAZWA stanowiska będzie nieco inna? Czy wtedy ważne jest orzeczenie lekarskie i skierowanie od poprzedniego pracodawcy, jeżeli zostanie przedłożone zgodnie z art 229 § 1^1 pkt 2 KP?
Nie mam na myśli tu oczywiście prac szczególnie niebezpiecznych. Oczywiście mając na uwadze fakt, że stanowisko pracy to przestrzeń a nie nazwa wyłącznie.
Mileno, ten artykuł dotyczy właśnie sytuacji u jednego pracodawcy. Zagadnienie to w kontekście zmiany pracy to odrębny temat. Zapisałam do listy artykułów na blog. Pozdrawiam! 🙂