Ostatnio napisała do mnie Agata. Przysłała mi listę tematów określonych w programie swoich studiów BHP i poprosiła o post które z tych przedmiotów są realnie przydatne w pracy Behapowca. Bardzo chętnie realizuję Wasze propozycje tematów blogowych, zapraszam więc do zapoznania się które tematy są ważne, a które są jedynie “zapchajdziurą”. Przysłane tematy podzieliłam na 4 kategorie. Obok każdego z nich napisałam w jakich aspektach wykorzystasz w praktyce zdobytą na tych przedmiotach wiedzę.
Bezwzględnie ważne i przydatne
- Ustawiczne kształcenie dorosłych w zakresie bhp – Prowadzenie szkoleń BHP.
- Szkolenie pracowników w zakresie bhp oraz metodyka prowadzenia instruktażu na stanowisku pracy – Prowadzenie szkoleń BHP.
- Audytor wewnętrzny – Są to dodatkowe kwalifikacje. Większość firm ma wdrożony system zarządzania BHP, np. OHSAS 18001, więc z pewnością kwalifikacje te będą przydatne.
- Audyt w bhp – Omawiane treści będą przydatne jeśli w zakładzie jest wdrożony (lub planuje się wdrożyć) system zarządzania BHP, np. OHSAS 18001.
- Bezpieczeństwo eksploatacji maszyn i urządzeń – Behapowiec ma obowiązek uczestniczyć w odbiorach maszyn, więc taka wiedza będzie bardzo przydatna.
- Ochrona przeciwpożarowa i ratownictwo – Jak najbardziej przydatne. Podstawowa wiedza z tego zakresu jest obowiązkowa. Wykorzystasz ją chociażby prowadząc instruktaż ogólny.
- Badania wypadków przy pracy i chorób zawodowych – Megaważny temat. Koniecznie uważaj na tych zajęciach i dowiaduj się jak najwięcej. Z doświadczenia jednak wiem, że ten przedmiot jest prowadzony bardzo ogólnikowo i nie uczy praktyki. Jeśli chcesz, możesz wziąć udział w moim kursie “Wypadek przy pracy od podszewki”, w którym o wiele dokładniej omawiam to ekstremalnie ważne zagadnienie.
- Szkodliwe czynniki chemiczne w środowisku pracy – Bardzo ważny temat i bardzo przydatny. Wiedzę tę wykorzystasz przy określaniu czynników szkodliwych w środowisku pracy, zlecaniu pomiarów środowiska pracy, w ocenie ryzyka zawodowego, na szkoleniach BHP, przy opiniowaniu planów rozwoju i modernizacji zakładu.
- Pomoc w nagłych wypadkach – Jak najbardziej przydatny i ważny temat. I to nie tylko od strony zawodowej. Każdy człowiek ma obowiązek znać zasady I pomocy i jej udzielić. Za nieudzielenie I pomocy grozi odpowiedzialność karna, nawet do 3 lat.
- Organizacja zadania i metody pracy służby bhp – Temat jest kluczowy, aby dobrze zrozumieć rolę Behapowca w zakładzie. Tutaj powinieneś też dokładnie dowiedzieć się w jaki sposób wykonywać zadania służby BHP.
Mogą być przydatne
- Ochrona środowiska – Podstawy warto znać. Jeśli chcesz pracować na stanowisku typu specjalista ds. BHP i ochrony środowiska, to z pewnością warto zwrócić większą uwagę na ten temat.
- Profilaktyka i diagnostyka laboratoryjna okresowych badan pracowników – W praktyce nie zdarzyło mi się, żebym musiała ten temat zgłębiać. Wszystko zawsze konsultuje się z lekarzem medycyny pracy (LMP). Jeśli masz kompetentnego LMP, to możesz polegać na jego wskazaniach. Jeśli jest inaczej, to… zmień LMP.
Mogą być przydatne ale tylko w konkretnej branży
- Choroby odzwierzęce
- Zoonozy i bioasekuracja
- Pestycydy w nowoczesnym rolnictwie
- Zasady postępowania ze zwierzętami
- Ksenobiotyki
- Bhp w łowiectwie
- Bhp w rolnictwie
Zapchajdziury
- Ochrona własności intelektualnej – W zawodzie behapowca problemy w tym zakresie raczej nie występują, a jeśli nawet, to zajmuje się nimi prawnik.
- Słowniczek behapowskich skrótów
- 9 praktycznych wskazówek od czego zacząć pracę w Służbie BHP w nowym zakładzie
- Jak przygotować się do kontroli Państwowej Inspekcji Pracy?
- Jak szukać pracy w BHP, kiedy dopiero zaczynasz?
- Safety English czyli BHP po angielsku
- Niepoprawne nazewnictwo w BHP
- Czego nie uczy się nas na kierunkach z zakresu BHP (a powinno się)