Nie ma tygodnia, żebym nie otrzymała od Was pytania o to jak zwracać uwagę osobom starszym od siebie. Jak to zrobić, żeby być traktowanym poważnie, pomimo młodego wieku i skromnego doświadczenia?
Twoja funkcja w zakładzie
Musisz pamiętać o tym, że wiek to jedno, a określone role zawodowe to drugie. W zakładzie pracy najistotniejsze są pełnione funkcje. Myślenie, że jesteś młody i nie wypada Ci zwrócić uwagi osobie starszej od siebie musisz jak najszybciej wyrzucić ze swojej głowy.
Problemem nie jest samo zwrócenie uwagi osobie starszej od siebie. Problemem może być sposób, w jaki to zrobisz. Jeżeli tylko zwrócisz uwagę w sposób kulturalny, zachowując zwykły ludzki szacunek wobec drugiej osoby, to praktycznie zawsze spotkasz się z pozytywną reakcją.
Asertywność Behapowca
Asertywność to trudna sztuka. Szczególnie kiedy dopiero zaczynasz. Kluczem do bycia asertywnym w tym zawodzie są trzy rzeczy:
- rzeczowe argumenty na poparcie swoich racji,
- świadomość konsekwencji prawnych, jeśli nie wypełnisz swoich obowiązków,
- kultura osobista.
Pierwsze sytuacje, kiedy przyjdzie Ci wykazać się asertywnością w praktyce, mogą być dla Ciebie trudne. Ale po trzecim, czwartym, piątym razie, zachowanie asertywności będzie dla Ciebie już łatwiejsze, a po kilku miesiącach pewnie samo wejdzie Ci w krew.
Wszystko jest w Twojej głowie
Jeżeli tylko pokonasz swoje własne opory, zobaczysz, że były one tylko w Twojej głowie. To Ty masz obiekcje przed zwróceniem komuś uwagi. Pracownicy zazwyczaj wiedzą czym się zajmujesz i zwrócenie im czasem uwagi, to Twój obowiązek. Pamiętaj, pełnisz w zakładzie konkretną funkcję. To już nie jest szkoła, w której czekasz aż ktoś Cię zapyta o zdanie. To jest praca. Masz konkretne zadania do wypełnienia. Skup się na tym, a poczucie zakłopotania wobec starszych osób, samo przejdzie.