Część zakładów stosuje w swoich procesach prekursory narkotyków. W tym artykule dowiesz się co to za substancje i jak wygląda obowiązek sprawozdawczy w zakresie ich stosowania.
Czym są prekursory narkotyków
Są to substancje i mieszaniny chemiczne, które mają szereg legalnych zastosowań w przemyśle, np.: do produkcji farmaceutyków, perfum, detergentów. Wykorzystuje się je również w laboratoriach jako odczynniki chemiczne podczas wykonywania analiz. Jednocześnie są to substancje, które mogą być wykorzystywane do nielegalnego wytwarzania środków odurzających i substancji psychotropowych, czyli narkotyków. Aby środki te mogły być dopuszczone do użytku legalnego, a jednocześnie nie dopuścić do ich nielegalnego wykorzystania, prekursory narkotyków podlegają kontroli.
Wykaz prekursorów narkotyków
Prekursory narkotyków są podzielone na:
- Kategoria 1
- Kategoria 2:
- podkategoria 2A
- podkategoria 2B
- Kategoria 3
Prekursory narkotyków kategorii 1
Do tej kategorii należą:
- 1-fenylo-2-propanon (Fenyloaceton),
- Kwas N-acetyloantranilowy (Kwas 2-acetamidobenzoesowy),
- Izosafrol (cis + trans),
- 3,4 metyleno- metylenodioksyfenylopropan -2-on (1-(1,3-benzodioksol-5-yl) propan-2-n),
- Piperonal,
- Safrol,
- Efedryna,
- Pseudoefedryna,
- Norefedryna,
- Ergometryna,
- Ergotamina,
- Kwas lizergowy.
Prekursory kategorii 1 są najściślej kontrolowane, a gospodarowanie nimi wymaga wielu pozwoleń, ewidencji i procedur i nie będziemy się nimi szerzej zajmować, ponieważ nie należy to do obowiązków pracownika służby BHP.
Prekursory narkotyków kategorii 2 i 3
Prekursory narkotykowe to substancje sklasyfikowane zgodnie z załącznikiem I do rozporządzenia [1].
Obowiązek informacyjny
Podmioty gospodarcze mają obowiązek poinformować w terminie do 15 lutego Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o ilościach prekursorów kategorii 2 wykorzystywanych lub dostarczanych do zakładu. Składając taką informację wystarczy podać nazwę substancji oraz ilość, która została wykorzystana lub dostarczona w poprzednim roku kalendarzowym.
Dla prekursorów kategorii 3 taką informację należy złożyć jedynie na wniosek. Organ (czyli PPIS) kontaktuje się zazwyczaj mailowo i również prosi o podanie nazwy i zużytej ilości. Zdarza się też, że otrzymasz prostą tabelę w excellu z prośbą o jej wypełnienie i odesłanie.
Przekazywanie tych informacji jest więc bardzo proste i nie wymaga konkretnego formularza.
Wyjaśnienia skrótów w tabelach
- Nr CAS oznacza numer ewidencyjny nadany przez Chemical Abstract Service, będący unikalnym identyfikatorem cyfrowym, innym dla każdej substancji oraz jej struktury
- Nazewnictwo CN – combined nomenclature czyli Scalona Nomenklatura Towarowa Handlu Zagranicznego – podstawowy element Wspólnej Taryfy Celnej. Pozwala na sklasyfikowanie towarów w obrocie międzynarodowym, tworząc system umożliwiający dokonanie identyfikacji towarów.
- Kod NS – kod celny
- Wartość progowa – ilość produktu, która zwalnia z obowiązku rejestracji podmioty prowadzące operacje poniżej ww. wartości progowych (w skali rocznej). Wartość ta nie zwalnia z obowiązku przekazania informacji do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
- Sprawozdanie dotyczące stosowania substancji, mieszanin, czynników i procesów o działaniu rakotwórczym lub mutagennym
- Jak wypełnić sprawozdanie o warunkach pracy Z-10
- Jak podać dane o wypadkach i zagrożeniach do ZUS IWA
- Jak napisać analizę stanu BHP
- Przepisy, które MUSISZ znać, kiedy zaczynasz pracę w służbie BHP
- Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej
- Jak zaplanować rok pracy w służbie BHP
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1258/2013 z dnia 20 listopada 2013 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 273/2004 w sprawie prekursorów narkotykowych → link do rozporządzenia
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii Dz.U. 2005 nr 179 poz. 1485 z późn. zm.
Więcej przepisów prawnych z zakresu BHP znajdziesz tutaj: Baza aktów prawnych BHP od podszewki