Co to za szkolenie? Jak długo trwa? Kto może je przeprowadzać? I czy ktoś może być zwolniony z udziału w tym szkoleniu? Poznaj odpowiedzi!
Wstęp
Szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dzielą się następująco (§6 [1]):
- Szkolenie wstępne, które składa się z dwóch części:
- instruktaż ogólny,
- instruktaż stanowiskowy.
- Szkolenie okresowe.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, te dwa rodzaje szkoleń więcej dzieli niż łączy. Nie każdy też zdaje sobie sprawę z tego, że prowadzenie szkoleń wstępnych należy do obowiązków pracownika służby BHP, natomiast okresowych już absolutnie nie.
W tym artykule omawiam temat instruktażu ogólnego. Artykuł o instruktażu stanowiskowym znajdziesz tutaj: Szkolenie wstępne w dziedzinie BHP: instruktaż stanowiskowy
Jeżeli natomiast interesuje Cię tematyka szkoleń okresowych w dziedzinie BHP, to zapraszam Cię do lektury tych artykułów:
Poznaj “Przewodnik po szkoleniach BHP”
Po co przeprowadza się instruktaż ogólny
Instruktaż ogólny, jak sama nazwa wskazuje, ma zapoznać pracownika z podstawowymi przepisami BHP. Zarówno tymi ogólnie obowiązującymi, wynikającymi z Kodeksu pracy, jak i swoistymi dla konkretnego zakładu. Trzeba przekazać pracownikom zagadnienia określone w układach zbiorowych pracy lub w regulaminach pracy, z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi w danym zakładzie pracy, a także z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.
Instruktaż ogólny – ile trwa i jaką ma formę?
Instruktaż ogólny trwa minimum 3 godziny, liczony w godzinach lekcyjnych, trwających 45 minut, a zatem 2 godziny 15 minut. Podkreślam, że jest to czas minimalny i może być dowolnie wydłużony o tyle, aby przekazać pracownikom niezbędną wiedzę ogólną z zakresu BHP.
Instruktaż ogólny – jak sama nazwa wskazuje – ma formę instruktażu [1]. W nowelizacji rozporządzenia [3] znajdziemy pełną definicję tej formy szkolenia. Brzmi ona następująco:
Kto musi przechodzić instruktaż ogólny
Instruktaż ogólny zawsze musi zostać przeprowadzony przed dopuszczeniem do wykonywania pracy. Muszą go przejść osoby wymienione w § 10 ust. 1 rozporządzenia [4], czyli:
- nowo zatrudnieni pracownicy,
- studenci odbywający u pracodawcy praktykę studencką oraz
- uczniowie odbywający praktyczną naukę zawodu.
Zwolnienie ze szkolenia wstępnego
Zgodnie z art. 2373 § 2 Kodeksu pracy [5], przeprowadzenie szkolenia wstępnego (w tym instruktażu ogólnego) nie jest konieczne w sytuacji, gdy pracownik podejmuje pracę na tym samym stanowisku, na którym pracował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.
Przykładowo, pracownik ma umowę o pracę na czas określony, która kończy się np. 30 września. 1 października podpisuje kolejną umowę o pracę z tym samym pracodawcą i na tym samym stanowisku. Pomimo zawarcia nowej umowy, nie ma ani jednego dnia przerwy w zatrudnieniu, a zatem nie trzeba powtarzać szkolenia wstępnego.
Jeżeli nastąpi przerwa w zatrudnieniu, nawet krótka, konieczne będzie ponowne przeprowadzenie szkolenia wstępnego.
Przykładowo, pracownikowi skończyła się umowa 30 września, a kolejną podpisał 2 października. To tylko jeden dzień przerwy, ale szkolenie wstępne trzeba przeprowadzić.
Kto może prowadzić instruktaż ogólny
Instruktaż ogólny, w zależności od sytuacji, może być przeprowadzony przez różne osoby.
Instruktaż ogólny prowadzi:
- Pracownik służby BHP u pracodawców, którzy utworzyli służbę BHP.
- Osoba wykonująca u pracodawcy zadania służby BHP, jeżeli pracodawca nie ma obowiązku tworzenia służby BHP i powierza je pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy.
- Pracodawca wykonujący zadania służby BHP, w przypadku, kiedy zatrudnia on do 10 pracowników albo do 50 pracowników i jest zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (art. 23711 § 1 [5]).
- Pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności zapewniający właściwą realizację programu instruktażu, mający aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie bhp – np. w przypadku braku pracownika służby BHP lub w zastępstwie.
- Firma zewnętrzna, jeżeli pracodawca zatrudnia poniżej 100 pracowników i nie utworzył służby BHP, tylko korzysta w tym zakresie z usług firmy specjalistycznej.
Program instruktażu ogólnego
Ramowy program instruktażu ogólnego określa rozporządzenie [1]. To jednak tylko baza i trzeba pamiętać, że zakład musi posiadać szczegółowy program instruktażu ogólnego. Jeśli nie wiesz, jak powinien on wyglądać, zerknij do “Przewodnika po szkoleniach BHP”, gdzie otrzymasz go w wersji edytowalnej do wykrozystania.
Dokumentacja
Przeprowadzenie instruktażu ogólnego musi być udokumentowane na karcie szkolenia wstępnego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, której wzór określa rozporządzenie [4]. TUTAJ możesz sobie pobrać kartę w wersji edytowalnej.
Pytania Czytelników
Pytanie 1: “Czy szkolenie wstępne może trwać krócej niż czas wskazany w rozporządzeniu?”
Odpowiedź: Nie. O ile wydłużenie czasu szkolenia jest jak najbardziej możliwe i prawidłowe, o tyle nigdy nie wolno skracać czasu szkolenia o mniej, niż wymagane w rozporządzeniu minimum.
Pytanie 2: “Skończyłam studia w zakresie BHP. Chciałabym podjąć pracę w zawodzie behapowca. Czy będę mogła prowadzić szkolenia wstępne i okresowe?”
Odpowiedź: Po ukończeniu studiów, można od razu zostać zatrudnionym w służbie BHP, nawet jednoosobowej, i realizować wszystkie zadania służby BHP. Do tych obowiązków należy prowadzenie instruktaży ogólnych. Zatem jak najbardziej możesz je prowadzić. Nawet, jeśli dopiero zaczynasz.
Kwestia szkoleń okresowych jest o wiele bardziej złożona. Aby je prowadzić, należy mieć: “zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia”. Musisz samodzielnie ocenić, czy spełniasz te wymagania. Może Ci w tym pomóc mój “Przewodnik po szkoleniach BHP”.
Pytanie 3: “Czy można przeprowadzić instruktaż ogólny przed podpisaniem umowy o pracę?”
Odpowiedź: Nie. Pracodawca kieruje na szkolenie wstępne pracownika. Zatem musi zostać nawiązany stosunek pracy, aby było możliwe przeszkolenie. Ważne, aby przeszkolenie odbyło się przed dopuszczeniem pracownika do wykonywania pracy. Ponadto, zgodnie z z art. 2373 § 3 Kodeksu pracy [5], szkolenia BHP muszą odbywać się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.
Pytanie 4: “Czy pracownik służby BHP musi przechodzić szkolenie wstępne?”
Odpowiedź: Tak. Przepisy nie wykluczają pracownika służby BHP z udziału ani w instruktażu ogólnym, ani stanowiskowym. Musi zostać przeszkolony jak każdy inny pracownik.
Pytanie 5: “Czy w przypadku przesunięcia pracownika na inne stanowisko, musi on ponownie przechodzić całe szkolenie wstępne?”
Odpowiedź: W takiej sytuacji konieczne będzie przeprowadzenie tylko instruktażu stanowiskowego.
Pytanie 6: “Czy trzeba przeprowadzać szkolenie wstępne lub sam instruktaż ogólny osobom zatrudnionym na umowę zlecenie?”
Odpowiedź: Nie ma przepisu, który wprost nakazywałby kierowanie osób zatrudnionych w ramach umów cywilnoprawnych (czyli zlecenia lub o dzieło) na pełne szkolenie wstępne lub sam instruktaż ogólny. Trzeba więc uregulować tę kwestię w umowie między stronami (gotowe zapisy regulujące to zagadnienie znajdziesz w “Przewodniku po szkoleniach BHP”).
Wiele zakładów jednak praktykuje kierowanie tych osób na instruktaż ogólny. Jest to korzystne dla obu stron, ponieważ zleceniodawca zapewnia przekazanie niezbędnej wiedzy o zagrożeniach, a zleceniobiorca zyskuje świadomość, która jest bardzo ważna, szczególnie w zakładach o wielu zagrożeniach czy wysokim ryzyku wypadków.
Przy podejmowaniu decyzji, należy zawsze rozważyć dany przypadek indywidualnie. Niektórzy zleceniobiorcy nawet nie pojawiają się w zakładzie. Wówczas kierowanie ich na instruktaż ogólny nie ma uzasadnienia. Jeżeli jednak, wykonywane zadania wiążą się z przebywaniem na hali i narażeniem na szereg zagrożeń, warto go przeprowadzić.
Pytanie 7: “Chciałam się dowiedzieć czy można zmodyfikować nową kartę szkolenia wstępnego? Chcieliśmy umieścić dodatkowo w pkt. 2) oświadczenie o zapoznaniu się z ryzykiem zawodowym.
Do tej pory miałam zmodyfikowaną kartę (umieszczone oświadczenie o zapoznaniu się pracownika z ryzykiem zawodowym i postępowaniem w razie wypadku przy pracy) i żaden inspektor PIP nie miał zastrzeżeń, wręcz aprobowali owy dokument. Jakie jest Pani doświadczenie w tym przypadku?”
Odpowiedź: Zapoznanie z oceną ryzyka zawodowego jest elementem instruktażu stanowiskowego, a zasady postępowania w przypadku wypadku – elementem instruktażu ogólnego. Nie ma zatem potrzeby dodatkowego eksponowania tych dwóch punktów jako dodatkowych zapisów w karcie szkolenia wstępnego. Jeśli jednak bardzo zależy Ci na dodaniu takiego zapisu do karty, proponuję nie ingerować w treść wzoru, a dopisać tę dodatkową treść pod tabelą karty lub na odwrocie dokumentu.
Pytanie 8: “Czy na odwrocie karty szkolenia wstępnego należy zawrzeć ramowy program szkolenia ogólnego i stanowiskowego? Czy to tylko dobra praktyka i nie stanowi to wymogu?”
Odpowiedź: Nie trzeba umieszczać ramowych programów instruktażu ogólnego i stanowiskowego na odwrocie karty szkolenia wstępnego, choć oczywiście można to zrobić i nie będzie to błędem.
- Szkolenie wstępne w dziedzinie BHP: instruktaż stanowiskowy
- Po co Ci prezentacja na szkolenie BHP?
- Rozwój zawodowy w BHP
- Umowy cywilnoprawne a obowiązki w zakresie BHP
- Jak szkolić tych, którzy mogliby szkolić Ciebie?
- Jak szkolić z BHP pracowników obcojęzycznych
- Jak NIE szkolić z BHP. 5 najczęściej popełnianych błędów.
- Jak dobrze prowadzić szkolenia z BHP?
Więcej przepisów prawnych z zakresu BHP znajdziesz tutaj: Baza aktów prawnych BHP od podszewki
Jak pogodzić te 2 zdania?
Instruktaż ogólny trwa minimum 3 godziny, liczony w godzinach lekcyjnych, trwających 45 minut, a zatem 2 godziny 15 minut.
Instruktaż to forma szkolenia o czasie trwania nie krótszym niż 2 godziny lekcyjne, umożliwiająca uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności dotyczących wykonywania pracy i zachowania się w zakładzie pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Proszę o wyjaśnienie.
Tadeusz
Tadeuszu, ale tu nie ma sprzeczności. Instruktaż z definicji ma trwać minimum 2 godziny, czyli może trwać 3,4,5,6,7,8 i więcej godzin. Instruktaż ogólny ma trwać minimum 3 godziny (może trwać dłużej).
Pani Barbaro, odnosząc się do pytania 4 kto ma przeprowadzić instruktaż ogólny nowo zatrudnionemu pracownikowi służb bhp, który staje się pierwszym pracownikiem służb bhp w firmie, która powstaje, a pracodawca nie posiada kwalifikacji do prowadzenia szkoleń z zakresu bhp. Czyli krótko mówiąc nowa firma od razu 15 osób.
Na szczęście nie trzeba od razu 15 osób. 🙂 W takim przypadku są 2 wyjścia. Jeśli pracodawca wykonuje samodzielnie zadania służby BHP, to sam prowadzi instruktaż ogólny. Jeśli pracodawca nie wykonuje zadań służby BHP, to zleca przeprowadzenie instruktażu ogólnego firmie zewnętrznej.
Zgodzę sie z powyższym. Mam jednak pytanie stricte księgowe. Czy takie szkolenie może przeprowadzić specjalista bhp bedący zatrudniony w innej firmie, na zasadzie przysługi (za darmo). Bez wystawienia faktury. Nie mogę nigdzie znaleźć informacji na ten temat.
Magdo, najlepiej skierować to pytanie do osoby zajmującej się księgowością. Ja niestety nie jestem w stanie jej udzielić.
Odnośnie szkoleń miałbym parę pytań , jestem hotelarzem, pracuje oraz nauczam zawodu ( technik hotelarstwa z instruktorem praktycznej nauki zawodu) , ale szefostwo powierzyło mi również sprawowanie opieki nad BHP : 1. Czy jako technik BHP , mogę być zatrudniony na umowę o pracę na pół etatu lub zlecenie jako pełniący obowiązki BHP ? ( Firma do 10 os ) 2. Czy mogę wykonywać szkolenia BHP i podpisywać się na dokumentach instruktażu ogólnego i stanowiskowego ? Czy tylko na ogólnym ? 3. Czy staż pracy będzie mi się liczył normalnie, by za 3 lata móc pracować jako starszy inspektor ? 4. Kto , że tak powiem robi instruktaz ogólny dla mnie i kto się podpisuje pod tym ? Ja ? ( Chodzi mi o zatrudnienie siebie w tym zakładzie na tym… Czytaj więcej »
Arkadiuszu,
1. Nie ma takiej możliwości.
2. Tylko instruktaż ogólny.
3. W sytuacji, o którą pytasz, nie ma takiej możliwości.
4. Odpowiedzi na te pytania znajdują się w artykule.
Ogólnie zachęcam do przypomnienia sobie rozporządzenia w sprawie służby BHP oraz moich artykułów blogowych z kategorii “Rozwój zawodowy w BHP”. Temat stażu pracy już się pojawiał na blogu.
Pani Barbaro, na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika służby BHP chcielibyśmy powierzyć innemu pracownikowi przeprowadzanie instruktażu ogólnego czy to “wyznaczenie przez pracodawcę” powinno mieć formę pisemną, jeżeli tak to o jakiej treści. Czy pracownik ten będzie mógł posiadać pieczątkę? Tylko jak sformułować napis na pieczątce: “uprawniony/wyznaczony? do szkolenia BHP Jan Kowalski “?
Wyznaczenie nie musi mieć formy pisemnej, ale też nie ma przeszkód, aby z takiej formy skorzystać. W karcie szkolenia wstępnego nie przybija się pieczątek, wystarczy podpis osoby, która udziela instruktażu. Nie trzeba zamieszczać żadnych dodatkowych zapisów.
Pani Barbaro, kto może być tą osobą “wyznaczoną przez pracodawcę” do udzielenia instruktażu ogólnego w przypadku nieobecności pracownika służby BHP? Czy taka osoba wystarczy, gdy będzie miała aktualne szkolenie okresowe czy musi okazać się innymi dokumentami z zakresu BHP (np. podyplomówka czy kursy bhp?)?
Agnieszko, może to być dowolny pracownik posiadający szkolenie BHP dla swojej grupy zawodowej. Nie musi spełniać żadnych dodatkowych kwalifikacji, ani kursów, podyplomówek itp. Musi po prostu znać przepisy i umieć je przekazać podczas instruktażu.
Basiu, czy jest dopuszczalne, aby pracodawca wyznaczył sam siebie jako “pracownika posiadającego zasób wiedzy i umiejętności zapewniającego właściwą realizację programu instruktażu, mającego aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie bhp”?. W firmie brak bowiem osoby posiadającej taką wiedzę z zakresu BHP.
Nie, Moniko. Pracodawca sam nie prowadzi instruktażu ogólnego za wyjątkiem sytuacji, w której samodzielnie wykonuje zadania służby BHP, ale ta sytuacja nie ma tutaj miejsca. Jeśli w zakładzie nie ma pracownika posiadającego odpowiednią wiedzę, warto pochylić się nad kierowaniem pracowników na dobrej jakości szkolenia okresowe i dodatkowo przeszkolić ich, co powinno zostać omówione podczas instruktażu ogólnego.
Pani Barbaro firma zatrudnia poniżej 50 pracowników, osoba wyznaczona przez pracodawcę do przeprowadzania wstępnych szkoleń BHP posiada kurs dla pracodawców i osób kierujących pracownikami i uprawnienia do prowadzenia szkoleń wstępnych i stanowiskowych BHP. Czy taka osoba może bez problemu robić szkolenia wstępne dla pracowników i co w przypadku gdy liczba pracowników wzrośnie powyżej 50 osób?
Proszę o wyjaśnienie,
Anna
Taka osoba może przeprowadzać instruktaże ogólne, jednak następne szkolenie okresowe powinna już odbyć dla właściwej sobie grupie zawodowej. Jeśli liczba pracowników przekroczy 50 osób, ta osoba nadal będzie mogła prowadzić instruktaże ogólne.
Dzień dobry. Kończę studia podyplomowe z BHP. Czy od razu po studiach mogę w ramach jdg prowadzić szkolenia wstępne ? Posiadam jdg w zakresie outsourcingu kadr i płac, ale chciałabym poszerzyć usługi o prowadzenie szkoleń wstępnych.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry. Nie, ponieważ aby wykonywać zadania służby BHP jako specjalista z zewnątrz należy spełniać wymagania kwalifikacyjne dla specjalisty ds. BHP.
Dzień dobry, jestem specjalistą ds. bhp (mam roczny staż w firmie). Inna firma poprosiła mnie o przeprowadzenie u nich szkolenia wstępnego. Niestety nie mam odpowiedniej pieczątki. Czy na karcie wystarczy mój podpis (imię i nazwisko) czy muszę przy podpisie pisać:specjalista ds. Bhp imię i nazwisko? Spotkałam się z dwoma formami i nie do końca jestem pewna która jest prawidłowa.
Dzień dobry, w karcie jest miejsce na imię i nazwisko. Nie podaje się stanowiska, ani nie przybija pieczątki.
Podepnę się pod pytanie: czy jeśli instruktaż przeprowadza osoba z firmy zewnętrznej (w przypadku nieobecności specjalisty BHP), również wpisuje się tylko imię i nazwisko? Wydaje się to słabo identyfikowalne
Tak, wystarczy imię i nazwisko.
Czy pracownik wyznaczony przez pracodawcę do prowadzenia instruktażu ogólnego poza posiadaniem wiedzy i umiejętności…” musi mieć przygotowanie dydaktyczne, o którym mowa w paragrafie 5 Rozporządzenia dot. organizatorów szkoleń? Jeśli tak, to czy musi ono być potwierdzone odrębnym certfikatem?
Z góry dziękuję za odpowiedź.