Ile kg można przenosić zespołowo? Ile wynoszą normy dla kobiet i mężczyzn? Czy i kiedy stosować sprzęt pomocniczy? Poznaj normy dla zespołowego ręcznego przemieszczania przedmiotów.
Zespołowe przenoszenie przedmiotów przez kobiety
Przedmioty, których długość przekracza 4 m, a masa przekracza 20 kg mogą być przenoszone zespołowo pod warunkiem, że na jedną pracownicę przypada masa nie większa niż:
- 10 kg przy pracy stałej
- 17 kg przy pracy dorywczej
Niedopuszczalne jest zespołowe ręczne przemieszczanie przedmiotów na odległość przekraczającą 25 m lub o masie przekraczającej 200 kg dla kobiet.
Zespołowe przenoszenie przedmiotów przez mężczyzn
Przedmioty, których długość przekracza 4 m, a masa przekracza 30 kg mogą być przenoszone zespołowo pod warunkiem, że na jednego pracownika przypada masa nie większa niż:
- 25 kg przy pracy stałej
- 42 kg przy pracy dorywczej
Niedopuszczalne jest zespołowe ręczne przemieszczanie przedmiotów na odległość przekraczającą 25 m lub o masie przekraczającej 500 kg dla mężczyzn.
Warunki zespołowego przenoszenia przedmiotów
- Podczas takich prac, pracodawca musi zapewnić, aby pracownicy byli dobrani pod względem wzrostu i wieku.
- Pracodawca ma obowiązek wyznaczyć osobę doświadczoną w zakresie stosowania odpowiednich sposobów przenoszenia i organizacji pracy, aby pełniła nadzór nad zespołowym ręcznym przenoszeniem przedmiotów.
- Odstępy pomiędzy pracownikami muszą wynosić minimum 0,75 m.
- Pracownikom należy zapewnić również sprzęt pomocniczy.
Zespołowe przenoszenie na ramionach
Podczas tego rodzaju przemieszczania przedmiotów, należy zapewnić, aby pracownicy:
- podnosili przedmiot równocześnie i na komendę,
- znajdowali się po jednej stronie przenoszonego przedmiotu,
- stosowali środki ochrony indywidualnej na ramiona.
Podsumowanie
Zespołowe ręczne prace transportowe należy odpowiednio organizować. Konieczne jest bezwzględne przestrzeganie dopuszczalnych norm masy transportowanych przedmiotów, stosowanie sprzętu pomocniczego oraz nadzoru nad przebiegiem tych prac. Co więcej, zgodnie z § 3 [1] nadrzędnym obowiązkiem pracodawcy jest eliminowanie ręcznych prac transportowych i zastępowanie ich rozwiązaniami technicznymi i organizacyjnymi.
Rozdział 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz.U. 2018 poz. 1139)
Witam, 3 pracowników wnosi taflę szkła po schodach na 12 piętro, gdyż tafla nie mieści się w windzie. Wymiary tafli to 118 mm x 236 mm, o wadze 62,6 kg. Pracownicy na każdym piętrze robią, krótką przerwę i zmieniają się miejscami.
Wg, których norm powinniśmy weryfikować ciężar przypadający na jednego pracownika?
Zgodnie z Rozporządzeniem praca zespołowa odbywa się, gdy długość przekracza 4 m.
Pzdr.
Marcinie, nie jestem pewna, czy dobrze rozumiem pytanie. Ciężar przypadający na jedną osobę ustala się dzieląc ciężar ładunku przez liczbę osób, które go transportują. W przypadku takiej tafli transportowanej przez 3 osoby, wszystko jest zgodne z przepisami. Jeśli nie o to Ci chodziło, to daj znać.
Dziękuje za odpowiedź. Rozwiała Pani moje wątpliwości. Pozdrawiam.