Ocena ryzyka zawodowego (ORZ) trzeba obowiązkowo wykonać dla każdego stanowiska pracy. Ocena ta musi być żywa, dlatego istnieje szereg sytuacji, w których ryzyko należy weryfikować i aktualizować.
Okresowa weryfikacja ORZ
Częstotliwość okresowej aktualizacji oceny ryzyka zawodowego należy ustalić wewnątrzzakładowo. Są zakłady o niskim stopniu ryzyka, niskiej wypadkowości, a są zakłady, w których ryzyko wypadkowości jest bardzo duże. Należy więc zastanowić się jaki czas weryfikacji ORZ byłby optymalny w danym zakładzie, w danych warunkach. Moim zdaniem, raz w roku wypadałoby taką ocenę zweryfikować. Ale podkreślam, że musisz to zawsze ocenić indywidualnie.
Zmiany na stanowiskach pracy
Jakie konkretnie zmiany powodują konieczność aktualizacji ORZ?
- zmiany w maszynach, narzędziach, urządzeniach, np. optymalizacja wydajności maszyny lub wymiana na nową;
- zmiany materiałów, odczynników, komponentów stosowanych w procesach produkcyjnych;
- zmiany środków ochrony zbiorowej, np. montaż odciągu lub ekranu dźwiękochłonnego;
- zmiany środków ochrony indywidualnej, np. inne rękawice lub maski;
- zmiana organizacji pracy, np. rotacja pracowników;
- zmiany organizacyjne na stanowisku pracy, np. inne rozmieszczenie materiałów, narzędzi, maszyn;
- przeniesienie stanowiska pracy w inne miejsce.
To oczywiście nie jest zamknięta lista. Zakład to skomplikowany organizm powiązany mnóstwem wewnętrznych zależności. Jeżeli cokolwiek zmienia się na hali produkcyjnej (lub w zakładzie innego typu), to zawsze staraj się spojrzeć na tę sytuacje szerzej. Wyjdź poza stanowisko. Spójrz globalnie.
Przykład: Może tak się zdarzyć, że na stanowisku pracy przy maszynie X nic się nie zmienia. Ale zakład otrzymał nowe zlecenia. W związku z tym, obok stanowiska X stanął regał z komponentami. Zwiększył się też ruch wózków widłowych, które transportują komponenty na stanowiska produkcyjne. Patrząc z tej perspektywy: czy na pewno nic się nie zmieniło na stanowisku X? Zmieniło się i to sporo! Przybyły nowe zagrożenia związane z ruchem wózków, ale też ze składowaniem na regałach bezpośrednio obok stanowiska X. Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku X powinna być więc koniecznie zaktualizowana.
- Wypadek przy pracy
- Co to jest stanowisko pracy? I dlaczego często jest źle rozumiane?
- Jak przygotować się do kontroli Państwowej Inspekcji Pracy?
- Kto ponosi odpowiedzialność za stan BHP w zakładzie?
- 9 praktycznych wskazówek od czego zacząć pracę w Służbie BHP w nowym zakładzie
- Słowniczek behapowskich skrótów
Wypadki
Po każdym wypadku, należy przeprowadzić rzetelne i dokładne postępowanie powypadkowe. Należy dobrze zdiagnozować przyczyny wypadku i dobrać takie działania profilaktyczne, które wyeliminują lub zminimalizują ryzyko powtórzenia się takiego wypadku. Zazwyczaj są to zmiany na stanowiskach pracy na przykład takie, które opisałam w poprzednim akapicie. A związku z tym, w ocenie ryzyka zawodowego należy oszacować czy (lub o ile) wzrosły wskaźniki: prawdopodobieństwa, ekspozycji, czy skutków. Jednocześnie trzeba zmierzyć czy i w jaki sposób zmieni się wskaźnik ryzyka. Jak to zrobisz, to będziesz widział, czy wprowadzone metody wystarczą, czy trzeba zrobić coś jeszcze.
Właśnie to jest całą istotą oceny ryzyka zawodowego. Trzeba zawsze dane rozwiązania przeanalizować i ocenić, żeby widzieć czy jest ono skuteczne i wystarczające. To jest właśnie powód, dla którego wokół ORZ jest tyle szumu.
Być może pomyślisz: “Ale po co od razu całą ta papierologia? Przecież mogę to sobie w głowie ocenić.”
Możesz. Ale jak udowodnisz pracownikowi, który doznał wypadku ciężkiego na stanowisku, że oceniłeś ryzyko? Albo inspektorowi pracy – w jaki sposób udowodnisz, że realizujesz jedno z najważniejszych zadań profilaktyki BHP swojego pracodawcy?
Właśnie dlatego potrzebna jest ta cała papierologia.
Jeżeli chcesz nauczyć się poprawnie prowadzić postępowania powypadkowe, zapraszam Cię do mojego kursu “WPP od podszewki”
Inne zdarzenia
Poza wypadkami, w zakładzie istnieją też inne kategorie zdarzeń, które należy brać pod uwagę przy aktualizacjach ORZ. Co to za sytuacje:
- near missy, czyli zdarzenia potencjalnie wypadkowe
- zdarzenia potencjalnie niebezpieczne
- niebezpieczne warunki
- niebezpieczne zachowania
To również nie jest zamknięty katalog. Jeśli w zakładzie powtarzają się nawet niewinne z pozoru sytuacje, należy się im przyjrzeć. Jeżeli coś można naprawić czy usunąć, to należy to zrobić. Zwykle jest tak, że każdy wie, że w danym miejscu jest np. wygięta krata na podeście. Ale przychodzi dzień, kiedy ktoś o tym zapomni i dochodzi do wypadku.
Pomiary środowiska pracy
Wyniki pomiarów środowiska pracy mogą również wpłynąć na konieczność aktualizacji ORZ oraz wdrożenia rozwiązań, które pomogą ograniczyć narażenie pracowników na zagrożenia.
Firmy zewnętrzne
Być może zdziwi Cię ten punkt, ale firmy zewnętrzne to często prawdziwa zmora. Miej na uwadze to, że nie masz wpływu na stopień świadomości podwykonawców. Nie wiesz też czy ich pracodawca dba o prawidłowe przeszkolenie swoich pracowników. Co prawda, zgodnie z prawem, podwykonawców trzeba zapoznać z zagrożeniami w firmie [1], jednak, umówmy się, nawet najbardziej interesujące szkolenie niewiele zmieni, jeśli ktoś nie ma regularnie wpajanej kultury bezpieczeństwa. Z tego właśnie powodu, należy wykonać ORZ również dla prac wykonywanych przez firmy zewnętrzne.
Zmiany w prawie
Tak, zmiany w prawie również potrafią wpłynąć na ocenę ryzyka zawodowego! W jaki sposób? Mogą się na przykład zmniejszyć dopuszczalne wartości czynników szkodliwych w środowisku pracy. Taka zmiana powoduje, że poziom ryzyka związany z pracą w narażeniu na dany czynnik może się znacząco zwiększyć. Trzeba więc to ocenić, a na podstawie wyniku oceny, zastanowić się nad doborem skutecznego środka ochronnego.
Takich zmian prawnych, które mogą powodować zmiany na stanowiskach jest oczywiście znacznie więcej. Miej to na uwadze kiedy czytasz nowelizacje przepisów. Może się okazać, że konieczna będzie aktualizacja ORZ.
Podsumowanie
ORZ to jeden z najważniejszych dokumentów w zakładzie. Powinien być żywy i stale ewoluować. Dobrze prowadzona ocena ryzyka zawodowego jest świetną bazą do pracy, ale też pokazem zrozumienia zakładu i jego ciągłej analizy. Warto właśnie tak go traktować.
Cześć Basiu, chciałabym zapytać czy pracownicy podczas szkoleń wstępnych BHP powinni podpisywać dodatkowe druki że zostali zapoznani z ryzykiem zawodowym na stanowisku pracy? Czy wystarczy że w ramowym programie na druku szkolenia będzie informacja o ryzyku zawodowym?
Kasiu, zapoznanie z oceną ryzyka zawodowego jest elementem instruktażu stanowiskowego i nie trzeba tej informacji powielać. Szczegółowo odpowiedziałam na podobne pytanie (pytanie 7) w artykule dotyczącym instruktażu ogólnego, zapraszam: https://bhpodpodszewki.pl/szkolenie-wstepne-w-dziedzinie-bhp-instruktaz-ogolny/
Witam, czy w sytuacji aktualizacji oceny ryzyka zawodowego na jakimś stanowisku, poprzednią ocenę ryzyka (bądź jeśli tych aktualizacji jest już dajmy na to kilka) musimy również przechowywać? Pozdrawiam serdecznie
Donato, przepisy nic na ten temat nie mówią. Natomiast ja proponuję, aby poprzednie wersje przechowywać np. w wersji elektronicznej. W przypadku jakichkolwiek spraw, która mogą pojawić się po czasie (np. choroba zawodowa), będziemy w stanie zweryfikować, jaka była wcześniejsza sytuacja na stanowisku pracy. Również pozdrawiam! 🙂
Witam. Czy na karcie oceny ryzyka zawodowego trzeba wpisywać wyniki pomiarów środowiska pracy np. hałas, pyły, wibracja itd.
Nie trzeba, ale można.
Witam, mam pytanie w jakiej formie należy zrobić aktualizację oceny ryzyka zawodowego: czy nowe ryzyka można dopisać do już istniejącego arkusza z oceną, czy powinien to być odrębny dokument zatytułowany np. “Aktualizacja Oceny Ryzyka zawodowego na stanowisku…” zawierający tylko nowo zidentyfikowane zagrożenia.
Moniko, to zależy od skali zmian. Jeśli są duże – lepiej całą ocenę zrobić na nowo. Jeśli niewielkie, można dopisać.
Dzień dobry. Bardzo proszę o radę, gdyż w firmie, w której jestem zatrudniona brak oceny ryzyka zawodowego na kilku stanowiskach. Jestem świeżo po obronie kierunku zarządzanie bhp, pilnuję dokumentów bhp w firmie i moja wiedza na temat przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego jest taka, że każde stanowisko pracy wymaga oceny ryzyka niezalenie od tego ile osób jest zatrudnionych na danym stanowisku pracy. Dla mnie jest to unikanie zrobienia dokumentów.. Otrzymałam informację, iż pracownik z firmy zewnętrznej z bhp, który zajmuję się tym w firmie twierdzi, że jest za mało osób na stanowisku pracy, aby wykonać ocenę ryzyka..
Anno, słuszny jest Twój tok myślenia – ORZ tworzy się dla każdego stanowiska. Jeśli tego dokumentu brakuje, należy go jak najszybciej opracować.
Dzień dobry,
jestem zatrudniony w Ośrodku BHP w Szczecinie przy ul. Hożej 6. Ośrodek BHP współpracuje z placówkami oświatowymi. Ostatnio w trakcie kontroli w 1-nej z naszych placówek osoba kontrolująca z PIP stwierdziła, że w ocenie ryzyka zawodowego koniecznie należy uwzględnić czynniki psychospołeczne. Proszę o szersze informacje w tym zakresie (podstawy prawne, które czynniki psychospołeczne należy uwzględnić itp.)?. Proszę też o informację, czy musi być opracowany zupełnie oddzielny dokument pt. np. “Ocena ryzyka- czynniki psychospołeczne”, czy też należy je uwzględnić na każdym stanowisku pracy (dopisując je w “Karcie analizy ryzyka zawodowego”)?
Wszystkie zagrożenia należy wpisać w jednej ocenie ryzyka zawodowego. Jeśli chodzi o pozostałe szczegóły, to w przyszłości stworzę kurs na temat oceny ryzyka, gdzie wszystko to starannie omówię.
Dziękuję za informację 🙂 Ogólnie osoba kontrolująca jedną ze szczecińskich szkół (PIP) napisała w wystąpieniu bardzo dużo ogólników. Wg niej należy uwzględnić w ocenie ryzyka zawodowego kryteria dla osób ciężarnych. W związku z tym mam jeszcze jedno pytanie. Czy na pewno w ocenie ryzyka zawodowego należy uwzględnić kryteria dla osób ciężarnych? Czy nie wystarczy, że w placówce oświatowej znajduje się wykaz prac dla wzbronionych kobietom, o którym mowa w art. 104 ust. 1 § 1 pkt. 6?
Marcinie, nie wiem, co dokładnie napisała osoba kontrolująca, więc trudno mi się do tego odnieść. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz zwrócić się do inspektora z prośbą o doprecyzowanie. Na pewno ten temat znajdzie się w moim kursie w przyszłości. Podobnie jak inne szczególne grupy, np. młodociani i osoby z niepełnosprawnościami.
Dzień dobry. Wiem, że można się zwrócić bezpośrednio do PIP. Tak skrótowo napisali “Proszę uwzględnić kryteria dla osób ciężarnych, dla osób niepełnosprawnych i dla czynników psychospołecznych w ocenie ryzyka zawodowego”. Podali przy tym tylko podstawowe podstawy prawne t.zn.: art. 226 Kodeksu Pracy oraz art. 39a z Rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów BHP.