Hałas to często spotykane zagrożenie. Generowany jest przez pracujące maszyny, urządzenia, transport wewnątrzzakładowy i wiele innych źródeł. Jak ogarnąć hałas w środowisku pracy? Jak go zmierzyć, na co wpływa i jak się przed nim chronić?
Skutki
Hałas może pochodzić z wielu źródeł. Jak się okazuje, nadmierny hałas może nie tylko uszkodzić słuch. Może też wywołać inne negatywne skutki dla zdrowia. Przykładem może być obniżona wydolność psychiczna, mniejsza precyzja ruchów, zakłócenia wzroku polegające na nieprawidłowym rozróżnianiu barw.
Pomiary
Hałas w środowisku pracy należy koniecznie mierzyć. Oczywiście wtedy kiedy występuje albo masz przypuszczenia, że jego poziom może być szkodliwy. Pomiary hałasu muszą być wykonane przez akredytowane laboratoria. Jednostką akredytującą jest Polskie Centrum Akredytacji, czyli PCA. Tutaj znajdziesz wyszukiwarkę akredytowanych przez PCA laboratoriów.
Ważne! Każdy producent maszyny ma obowiązek podać w jej instrukcji obsługi poziom hałasu, jaki maszyna generuje. Pamiętaj jednak, że to nie nie jest to samo co pomiary poziomu hałasu w środowisku pracy. Dlaczego? Maszyna jest tylko jednym z elementów na stanowisku pracy. Tymczasem, pracownik jest narażony jeszcze na inne źródła hałasu na swoim stanowisku. Może się okazać, że maszyna wcale nie będzie generowała największego hałasu na danym stanowisku.
NDN
Hałas jest czynnikiem fizycznym, a więc jego dopuszczalne wartości reguluje parametr najwyższe dopuszczalne natężenie. Jest ok określony w rozporządzeniu [1] i wynosi 85 dB.
Ta wartość jest podana dla narażenia na hałas w odniesieniu do 8-godzinnego dobowego czasu pracy (albo tygodniowego). Rozporządzenie wyznacza również wartości dla dwóch innych parametrów hałasu:
- maksymalnego poziomu dźwięku A – wartość nie może przekroczyć 115 dB
- szczytowego poziomu dźwięku C – wartość nie może przekroczyć 135 dB.
W praktyce, w zdecydowanej większości sytuacji posługujemy się tylko wartością podaną dla 8-godzinnego czasu pracy, czyli 85 dB.
Musisz zwrócić uwagę na jeszcze jedną wartość. Jeżeli poziom hałasu w zakładzie przekracza 80 dB, pracodawca ma obowiązek zapewnić stosowanie ochrony słuchu pracownikom, a oni mogą sami zadecydować czy będą ją stosować.
Przekroczenia
Jeżeli hałas wynosi powyżej 85 dB, należy obowiązkowo zadbać o ochronę słuchu.
Najlepszym rozwiązaniem jest wyeliminowanie lub wytłumienie źródła hałasu. Można to osiągnąć w różny sposób, np. poprzez zabudowanie lub osłonięcie źródła hałasu. Jeżeli nie jest to możliwe, w drugiej kolejności należy zapewnić środki ochrony zbiorowej, np. ekrany dźwiękochłonne. Ostatecznością jest stosowanie środków ochrony indywidualnej. Najpopularniejszym ŚOI są ochronniki słuchu, potocznie zwane słuchawkami lub nausznikami. Często stosuje się również jednorazowe wkładki przeciwhałasowe lub stopery, rzadziej wkładki.
Powyższa kolejność jest nieprzypadkowa. Zawsze należy starać się eliminować lub minimalizować źródło czynnika szkodliwego. Pomijanie tego etapu i wyposażanie pracowników w ŚOI to zła praktyka.
Strefy, w których występuje nadmierny hałas należy wyznaczyć i oznakować, a także ograniczyć dostęp do nich.
Jak dobrać ŚOI
Najważniejszym parametrem, na który musisz zwrócić uwagę dobierają środek ochrony słuchu jest poziom tłumienia. Jest on podany w dB i znajduje się w opisie każdego produktu przeznaczonego do ochrony słuchu. Wystarczy porównać go z poziomem hałasu w zakładzie i już będziesz wiedział czy jest on właściwy.
Pamiętaj o tym, że pomimo stosowania ochronników słuchu, hałas należy uwzględnić na skierowaniu na badania lekarskie. Ochronniki słuchu nie sprawiają, że hałasu nie ma. Nie chronią też przez wpływem na organizm innymi drogami, np. na oczy czy układ pokarmowy.
Hałas niesłyszalny dla ucha ludzkiego
Oprócz hałasu słyszalnego, w środowisku pracy może też występować hałas, którego ucho ludzkie nie słyszy.
Hałas infradźwiękowy
Są to dźwięki o bardzo niskiej częstotliwości (poniżej 20 Hz). Taki hałas jest emitowany np. przez: sprężarki, silniki wysokoprężne, wentylatory przemysłowe czy transport.
Fale infradźwiękowe osiągają duże długości (minimum 17 m), przez co mogą rozchodzić się nawet na setki kilometrów.
Hałas ultradźwiękowy
Dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości (powyżej 20 000 Hz). Taki hałas emitowany jest np. przez: zgrzewarki, lutownice ultradźwiękowe, płuczki ultradźwiękowe. Ultradźwięki są wykorzystywane w procesach technologicznych czy diagnostyce medycznej. Jednak ich nieodpowiednie stosowanie może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
Jeszcze kilka ważnych informacji
Bardzo ważną rzeczą jest świadomość, że miara hałasu (tj. poziom ciśnienia akustycznego) jest funkcją logarytmiczną. Znaczy to, że mówiąc o dwukrotnym przekroczeniu hałasu nie mamy na myśli 170 dB, ale już 88 dB! Dziesięciokrotne przekroczenie hałasu wynosi 95 dB.
Czas pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia – nie może przekraczać 8 godzin.
Dla kobiet w ciąży dopuszczalne natężenie hałasu wynosi 65 dB i jest wartością bezwzględną. To znaczy, że kobieta ta nie może pracować w warunkach hałasu powyżej tej wartości, nawet jeśli zastosowałaby ochronę słuchu.
Wszystko świetnie, pięknie, ładnie. A co w przypadku kiedy pracownik jest narażony na hałas ale nie wykonuje pracy przez 8 godzin dziennie w hałasie? np. Pracownik, który co jakiś czas używa szlifierki kątowej- raz dłużej, raz krócej.
Jeśli ktoś pracuje w narażeniu na hałas tylko od czasu do czasu, to po prostu ma mniej szkodliwe warunki pracy. Narażenie to ustalamy w ocenie ryzyka zawodowego.
Dziękuję
Czy mogę pracować w godzinach nadliczbowych na hali produkcyjnej gdzie poziom hałasu w niektórych obszarach przekracza 85 dB jeżeli przez cały czas będę stosował aktywne ochraniacze słuchu których współczynnik redukcji hałasu wynosi 26 dB oraz posiadają odcięcie dźwięków powyżej: 85 dB (RealHunter Active) lub z ochraniacze ze średnim tłumieniem 32dB (3M Peltor ProTac Shooter)?
Nie. Przepisy nie przewidują możliwości pracy w przekroczeniach, nawet przy zastosowaniu ochron.
Witam,
Pracuję w systemie czterobrygadowym, Jeśli przekracza hałas na hali powyżej 85db, czy powinienem pracować w takim systemie, gdzie w miesiącu są nadgodziny?.
Czy jest możliwość do uzyskania tak zwanego szkodliwego? Lub wydłużenie dłuższych przerw?
Jeśli występują przekroczenia poziomu hałasu nie jest dopuszczalna praca w nadgodzinach. Kodeks pracy nie przewiduje dodatku szkodliwego ani wydłużonych przerw.
Jeżeli posiadam w zakładzie emitujące ultradźwięki (myjka, zgrzewarka itp.) musze pomimo standardowych pomiarów hałasu przeprowadzić dodatkowe pomiaru dla hałasu ultradźwiękowego?
Krzysztofie, nie trzeba. Pomiar hałasu wystarczy.
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 czerwca 2018 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracydefiniuje oprócz hałasu słyszalnego również dopuszczalne poziomy ultradźwięków, czy jest w takim razie jakaś publikacja czy stanowisko ministerstwa, które zwalnia z tego pomiaru?
Krzysztofie, masz rację – pomiary hałasu ultradźwiękowego należy wykonywać dla urządzeń, które je emitują. Przepraszam za moją pomyłkę.
Cześć Basia, czy w przypadku pomiarów, gdzie wyniki oscylują w granicach 80 – 85 dB muszę wykonać program ograniczenia hałasu ? Czy musi powstać taki dokument ?
Angeliko, program działań organizacyjno-technicznych zmierzających do ograniczenia narażenia na hałas musi zostać opracowany w przypadku osiągnięcia lub przekroczenia NDN dla hałasu. Jeśli wyniki pomiarów hałasu są wysokie (czyli powyżej 80), ale próg wartości NDN nie został osiągnięty pracodawca NIE MUSI, ale MOŻE opracować program, jeśli uzna to za zasadne.
Dzień dobry. A jak się ma praca w nadgodzinach (od ponad 10 lat – u mojego pracodawcy nadgodziny to norma, 8 godzin to święto, roczną set ilość nadgodzin pomińmy), na stanowisku operatora wózka widłowego z oznaczeniem w kabinie (różne modele) 98 -103 LWA dB?
Według pomiarów jakiejś firmy – wszystko w normie, a ręce i nogi zaczynają drętwieć, kręgosłup zaczyna wysiadać – a wg przepisów to nie jest wymuszona pozycja – wygodne siedzenie to też nie jest, ale nie badali na przykład wibracji kierownicy.
Dzień dobry. Jeśli wyniki pomiarów nie wykazują przekroczeń dopuszczalnych wartości, to praca w nadgodzinach jest dopuszczalna (oczywiście z zachowaniem przepisów dotyczących nadgodzin).
Jaki hałas jest dopuszczalny z dróg ekspresowych i autostrad w terenie zabudowanym
W zakresie hałasu środowiskowego odpowiedzi trzeba szukać w przepisach z zakresu ochrony środowiska. W zakresie środowiska pracy dla osób pracujących w takim miejscu jest to 85 dB.
Dzień dobry, Czy mogłaby Pani na przykładach podać zasady wykonywania pomiarów hałasu? Wg rozporządzenia, gdy natężenie czynnika jest powyżej 0,2 do 0,5 wartości NDN, to pomiary raz na 2 lata. Czyli jeżeli wszystkie pomiary Lex,8h, LAmax, Lcpeak są między 0,2xNDN a 0,5xNDN, to co 2 lata, a jak powyżej 0,5xNDN to co roku. Czy to znaczy, że jak będę miała w dwóch kolejnych pomiarach np. Lex=72,3; LAmax=87,2; Lcpeak=110,2, to nie mogę nigdy odstąpić od pomiarów? Rozumiem, że przyrównuję wynik pomiaru do wartości np. 0,2x NDN, czyli w moim przypadku 0,2×85= 17, 0,5×85=42,5, mój wynik dla Lex zawsze jest większy, więc wykonuję pomiary co roku, bo nie zawiera się w widełkach od 0,2NDN do 0,5 NDN? Proszę o wyjaśnienie tego zagadnienia. Dziękuję.
Magdo, interesuje nas wartość poziomu ekspozycji na hałas dla 8 godzin pracy oraz krotność wartości dopuszczalnej. Jeśli wartość krotności mieści się w przedziale między 0,2NDN a 0,5NDN, to kolejny pomiar należy wykonać do 2 lat. Jeśli krotność była powyżej 0,5 NDN, to kolejny pomiar do 1 roku.
Na stanowisku pracy – frezer występuje przekroczenie hałasu, ale pracownik czasem wykonuje przez 4h inne prace, które nie generują hałasu. Czy jeśli np. dany pracownik pracuje w nadgodzinach, ale w tych nadgodzinach wykonuje prace poza swoim stałym stanowiskiem np. magazynowe to może tak pracować? Czy też z racji tego, że do nazwy jego stanowiska “dopisane” jest przekroczenie hałasu to może pracować wyłącznie 8h?
Tak, ponieważ w tym czasie pracownik nie wykonuje prac w warunkach przekroczeń. Przypomnę, że stanowisko pracy w rozumieniu “behapowskim”, to coś innego niż w rozumieniu “kadrowym”. Temat ten rozwinęłam w innym artykule: https://bhpodpodszewki.pl/co-to-jest-stanowisko-pracy-i-dlaczego-czesto-jest-zle-rozumiane/
Moje pytanie jest trochę inne. Czy mozna walczyć o zmniejszenie głośności dzwonka do drzwi.l? Będąc opiekunem młodzieży, znajduję się e w pomieszczeniu ok m2, w kt z duza częstotliwością rozlegają sie dzwonki. Czesto dlugo trwajace a przede wszystkim bardzo glosme. Tak, ze slychac je w całym budynku. Ten halas doprowadza mnie do bolu glowy i nerwicy. Nie jest to jednak halas ciagly lecz powtarzalny przez kilka godzin ( ponad 100 osob chodzacych tam i z powrotem). Czy moge skarżyć sie na przekroczenie norm.? Jest bardzo, bardzo głośny dzwonek.
“Czas pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia – nie może przekraczać 8 godzin”.
Jak należy rozumieć ten zapis? Jeśli pracownik w przekroczonym hałasie wykonuje pracę tylko przez 2 godz. to czas pracy nie może przekroczyć 8 godzin? Czy może pracować np. 8,5 godz. dziennie?
Zapis należy rozumieć literalnie – 8 godzin. Nie podlega on tego typu przelicznikom.
Dziękuję bardzo.
Pytanie pojawiło się gdyż są różne interpretacje. Spotkałem się z wyjaśnieniem, że chodzi o 8h pracy w przekroczonych normach hałasu. Jednak wystarczy np. 1h pracy w przekroczonych normach i pracownik nawet jak wykonuje potem inne zajęcia nie może pracować dłużej niż 8h.
Jestem w ciąży. Mój pracodawca odmawia mi zmiany stanowiska pracy lub zwolnienia mnie z obowiązku świadczenia pracy bo uważa ze skoro w większości miejsc w pracy poziom DB jest przekroczony, ale ja tam nie jestem cały czas, tylko przechodzę kilka razy dziennie to mi nie szkodzi. W moim mniemaniu jestem właśnie narażona na podwyższoną ilość dB. Jak to wyglada ? Co mogę zrobić z tym jeśli faktycznie nie powinnam tu pracować a jednak mam tak nakazane.
Można skorzystać z różnych opcji, np. można zwrócić się do pracodawcy z oficjalnym pismem, można poprosić związki zawodowe o wsparcie, można skorzystać z porady prawnika.
Wykonuję pracę, nazwijmy to biurową, ale posadzono mnie w pomieszczeniu gdzie hałas wynosi 73 dB, a okazjonalnie 85 dB. Wg. pracodawcy żadna norma nie jest przekroczona. Czy rzeczywiście normy dla pracy umysłowej są takie jak dla operatorów maszyn?
Dopuszczalna norma hałasu jest stała dla wszystkich stanowisk.